1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kılıçdaroğlu: Savaş olmadığına göre seçim ertelenemez
Kılıçdaroğlu: Savaş olmadığına göre seçim ertelenemez

Kılıçdaroğlu: Savaş olmadığına göre seçim ertelenemez

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anayasaya göre yalnızca savaş halinde seçimin ertelenebileceğini, mevcut durumda seçimin ertelenemeyeceğini söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 10 ilde büyük yıkıma neden olan, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından seçimlerin 18 Haziran'dan daha ileri atılacağına yönelik tartışmalar hakkında,  "Anayasa çok açık. Ancak savaş halinde seçim ertelenebiliyor. Savaş olmadığına göre seçim ertelenemez. Hiç kimse anayasanın, yasaların dışında gerekçeler uydurarak kendisine özgü bir hukuk normu oluşturamaz. Anayasa var. 'Türkiye hukuk devletidir' diyorsak yapılamaz" dedi. Kılıçdaroğlu, seçim tarihinin derhal belirlenmesi gerektiğini söyledi. 

Kılıçdaroğlu gazeteci-yazar Murat Yetkin'in seçim tarihinin ertelenme tartışmaları hakkındaki sorularını yanıtladı.

"Ne demek bir defaya mahsus"

Kılıçdaroğlu, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın seçimlerin bir defaya mahsus ivedilikle ertelenmesi gerektiğine yönelik açıklamasını, "Ne demek bir defaya mahsus? Bu ifade, 'bir kişiye bir sefere özgü bir hukuk normu oluşturalım' demektir. Demokrasilerde böyle bir anlayış yoktur. Kabile devletlerinde bile bu olmaz. Kaldı ki anayasa hiçbir yoruma yer vermeyecek kadar gayet açıktır. Yine anayasada, hiç kimseye, sınıfa, zümreye imtiyaz tanınamaz diye bir madde de var" diye yorumladı. 

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın YSK'ya seçim erteletme girişiminde bulunup bulunmayacağına yönelik, "Buna kalkışacaklarını sanmıyorum. Hukuk, hukukun üstünlüğü, yargıçlarda vicdan varsa buna kalkışacaklarını sanmıyorum. Anayasaya göre hâkim, hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine göre karar verir" diye konuştu.

"Kimseye özgü hukuk normu oluşturulamaz" 

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Seçimin ertelenmesi taleplerinin altında seçimden kaçma iradesi var. Ancak bu iradeyi YSK üzerinden hayata geçirmek yani kendi çıkarlarına göre bir defaya mahsus özel kararlar aldırmak istiyorlar. Sayın Arınç’ın açıklaması bunu gösteriyor.

Tekrar ediyorum; kimseye özgü hukuk normu oluşturulamaz. Yapılması gereken, ister erken seçim olarak 14 Mayıs, ister zamanında 18 Haziran olsun, ivedilikle seçim tarihinin belirlenmesidir. Seçimden kaçmanın hiç kimseye bir yararı yoktur. Ancak zararını tüm ülke çekecektir." 

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
3 Yorum
İlgili Haberler