1. İNSAN VE YAŞAM

  2. Kızamık vakaları 2019'da üç katına çıktı
Kızamık vakaları 2019'da üç katına çıktı

Kızamık vakaları 2019'da üç katına çıktı

Dünya Sağlık Örgütü 2019'un ilk üç ayında dünya çapında raporlanan kızamık vakalarının önceki yılın aynı dönemine göre üç katına çıktığını duyurdu.

BBC Türkçe
A+A-

Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2019'un ilk üç ayında dünya çapında raporlanan kızamık vakalarının önceki yılın aynı dönemine göre üç katına çıktığını duyurdu.

Örgüte göre dünyanın her bölgesinde artış eğilimi görülüyor. En büyük artış ise 7 kat ile Afrika'da. Örgüte göre kızamığın en fazla yayıldığı ülkeler arasında Ukrayna, Madagaskar ve Hindistan başı çekiyor. Yalnızca Madagaskar'da Eylül'den bu yana 800 kişi kızamık nedeniyle yaşamını yitirdi.

DSÖ, kızamık vakalarının yalnızca yüzde 10'unun kayıt altına alındığını, bu nedenle gerçek sayının çok daha yüksek olabileceğini belirtiyor.

Kızamık önlem alınmadığı takdirde beyin ve akciğerlerde enfeksiyonlara yol açabiliyor. DSÖ, aşıyla kolayca önlenebilecek bu hastalığa karşı dünya çapında aşılama oranının yüzde 85'e çıktıktan sonra artışının durduğunu, salgınları engellemek için gereken yüzde 95 oranına yaklaşamadığını belirtiyor.

"Aşılar hakkındaki gerçek dışı bilgiler karşıtlığa sebep oluyor"

Bir makale yazan DSÖ Başkanları Henrietta Fore ve Tedros Adhanom Ghebreyesus, bu durumun sorumluları arasında aşılarla ilgili gerçek dışı bilgilerin yayılmasını da gösteriyor.

BBC News Sağlık ve Bilim Muhabiri James Gallagher, aşı karşıtlarının yayınlarının yanı sıra yoksul ülkelerde aşılama oranının düşük olmasının da bu ülkeleri salgınlara karşı daha kırılgan hale getirdiğini belirtiyor. Gallagher, kızamık nedeniyle dünya çapında her yıl çoğu çocuk 100 bin kişinin yaşamını yitirdiğini vurguluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler