1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. KKTC'den ABD'nin Rumlara uyguladığı ambargoyu kaldırmasına tepki
KKTC'den ABD'nin Rumlara uyguladığı ambargoyu kaldırmasına tepki

KKTC'den ABD'nin Rumlara uyguladığı ambargoyu kaldırmasına tepki

KKTC Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne uyguladığı silah ambargosunu kaldırmasının büyük bir hata olduğu bildirdi.

Independent Türkçe
A+A-

ABD'nin Kıbrıs meselesine çözüm bulma müzakerelerinin olumsuz etkilenmemesinin de aralarında bulunduğu bazı gerekçelerle 1987'de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) silah ambargosu uyguladı. 

ABD, koymuş olduğu silah ambargosunu kaldırınca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti buna tepki gösterdi. 

KKTC Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin Rumlara uyguladığı silah ambargosunu kaldırmasını eleştirildi ve bunun büyük bir hata olduğu değerlendirmesi yapıldı.

“Doğu Akdeniz’de barış ve istikrar tehlikeye atılacak” 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 1987'den bu yana GKRY uyguladığı silah ambargosunu kaldırma kararının, Kıbrıs ve genel anlamda Doğu Akdeniz'de barış ve istikrarı tehlikeye atacak nitelikte olduğu kaydedildi. 

Açıklamada, "Kuşkusuzdur ki bu karar, son zamanlarda GKRY'nin adamızda ve bölgemizde gerginliği sürekli tırmandıran, Kıbrıs Türklerini ve özellikle denizdeki haklarını yok sayan tavırlarına destek vermek anlamı taşımaktadır." ifadesine yer verildi

GKRY'nin neden durmaksızın silahlanma çabası içerisinde olduğunun sebebinin belli olduğunun altı çizilen açıklamada, "Rum liderliğinin bölge barışını tehdit eden bu tavırlarına rağmen sırtının sıvazlanıyor olmasından büyük kaygı duymaktayız." ifadesi kaydedildi. 

Bu kararın ABD Senatosu'nda, ardından da ABD Başkanı tarafından onaylanmasını müteakip yürürlüğe girmesi durumunda, sadece ABD’nin Kıbrıs’ta müzakerelere dayalı bir çözüme dair samimiyetsizliğini ortaya çıkarmış olmayacağının vurgulandı. 

ABD’nin bu kararıyla tüm uluslararası toplum tarafından "kabul edilemez" olarak nitelendirilen statükoya ve bölgedeki istikrarsızlığa destek vermiş olunacağının altı çizildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: 

"ABD bu kararla, Kıbrıs Rum liderliğinin halihazırda Güney Kıbrıs'ı her an patlamaya hazır bir 'silah deposuna' çevirme çabalarına da somut bir şekilde katkıda bulunmuş olacaktır. Böyle bir sonuç, hiç kuşkusuz ki müzakerelere dayalı bir çözüme ulaşılması yönünde uzlaşmaz tavır sergileyen, Ada ve bölgedeki tansiyonu artırıcı faaliyetlerini fütursuzca sürdüren ve Kıbrıs Türk halkı üzerinde uyguladığı insanlık dışı izolasyonu giderek artıran GKRY liderliğinin bu düşmanca tavırlarının katlanarak artırmasına, iki halk arasındaki ilişkilerin daha da gerilmesine yol açacaktır."

haber-altliklari-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler