Koronavirüs: 11 ülkede 25 binden fazla 'kayıp ölüm' var

Koronavirüs: 11 ülkede 25 binden fazla 'kayıp ölüm' var

Yapılan bir araştırmada, koronavirüsten ölenlerin sayıları ile karşılaştırıldığında 25 binden fazla ölümün resmi rakamların dışında kaldığı öne sürüldü.

Türkiye'nin de aralarında olduğu 11 ülkeyi kapsayan bir araştırmada, Covid-19'dan yaşamını yitirenlerin sayıları ile karşılaştırıldığında bahsi geçen ülkelerde son bir ayda 25 binden fazla ölümün resmi rakamların dışında kaldığı öne sürüldü.

Araştırmada Türkiye'den İstanbul'un yanı sıra ABD'nin New York kenti, İspanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İsveç, İngiltere, İsviçre ve Endonezya verileri incelendi.

11 ülkenin verilerine göre mart-nisan ayı arasında yaşamını yitirenlerin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre çok daha yüksek. Bu ülkelerde toplam ölüm rakamları, Covid-19'dan ölenleri de kapsıyor ancak salgından ölenlerin sayısı çıkarıldığında bile rakamların geçmiş yıllara göre daha fazla olması, birçok kişinin tedavi imkanı bulamadığı için öldüğü ihtimalini gündeme getiriyor.

New York Times gazetesinin araştırmasında incelenen kentlerden biri olan Paris'te her gün ölenlerin sayısı, normal bir yılda ölenlerin sayısından iki kat fazla olduğu ortaya çıktı. New York kentinde bu oran dört kat civarında.

İstanbul'un 9 Mart-12 Nisan tarihlerine ait ölüm oranlarının da incelendiği araştırmada, geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında bu tarihler arasında 2 bin 100 civarında fazladan ölüm gerçekleştiğini, bunun da Türkiye geneli için açıklanan resmi Covid-19 ölüm rakamlarının yaklaşık iki katı olduğuna dikkat çekildi. İstanbul'da mart ayında, ölümlerde görülen artışın, şubat ayında virüse yakalanan kişilerden kaynaklanmış olabileceği ihtimali öne sürüldü.

Araştırmada ayrıca Endonezya'nın Cakarta kentinde hükümetin mart ayında 84 Covid-19 kaynaklı ölüm rapor ettiğini ancak bu tarihte binden fazla kişinin geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında hayatını kaybettiği belirtildi.

Gazeteye konuşan nüfusbilimci Tim Riffe, ülkelerin sadece hastanede yaşanan Covid-19 ölümlerini rapor ettiğini ancak genel ölüm oranlarına bakıldığında daha net bir tablonun ortaya çıktığını söyledi.

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.