Koronavirüs: Dubai'de evlere alkol servis edilebilecek

Koronavirüs: Dubai'de evlere alkol servis edilebilecek

Birleşik Arap Emirlikleri'nde kapanan bar ve lokantalar nedeniyle evlere içki siparişi gönderilmesine izin verildi.

Ortadoğu'da alkol tüketiminin en yoğun olduğu ülkelerin başında gelen Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrinde, koronavirüs salgını sonrası kapanan bar ve lokantalar sebebiyle evlere içki siparişi verilmesine izin verildi.

Dubai'de sadece Müslüman olmayan 21 yaşın üzerindeki kişilerin alkol kullanmasına izin veriliyor.

Ülkenin en büyük içki bayilerinden olan Maritime and Mercantile International (MMI) ile African & Eastern ortaklığında kurulan bir internet sitesi, 24 saat kesintisiz evlere alkol siparişi götürmeye başladı. Söz konusu internet sitesinde şişe fiyatı 4.30 dolardan 520 dolara kadar değişen yüzlerce çeşit alkollü içeceği satın almak mümkün.

Sadece Müslüman olmayan 21 yaş üstü göçmen ve turistlere açık hizmetten faydalanmak için kapıda pasaport gösterme ve Dubai polisinden temin edilen alkol içme lisansı gösterme zorunluluğu bulunuyor. Ancak normal şartlarda herhangi bir bar ya da restorana giden bir turiste Dubai'de bu lisans sorulmuyor.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde alkollü içkiler üzerinde yüzde 50 vergi bulunurken, buna ek olarak Dubai'de yüzde 30 ek vergi uygulaması yer alıyor. Koronavirüs kriziyle ülkede bulunan lüks otel, alışveriş mağazası, bar ve lokantaların büyük oranda gelir kaybına uğradığı belirtiliyor.

Tüm dükkan, lokanta ve barların kapalı olduğu ve market alışverişinin polis izniyle yapıldığı Birleşik Arap Emirlikleri'nde bugüne kadar 2,659 koronavirüs vakası görülürken, salgın sebebiyle 12 kişi hayatını kaybetti.

Ortadoğu ülkelerinden İran, Suudi Arabistan ve Kuveyt'te alkol satışı yasak.

Dünya genelinde alkol tüketimi son 2 senede düştü

Euromonitor verilere göre 2019 yılında dünya genelinde alkol tüketimi bir önceki seneye göre 133.42 milyon litreden, 128.79 milyon litreye gerileyerek yüzde 3.5 oranında düşüş yaşadı.

2017'ye göre ise bu oranda yaşanan düşüş yaklaşık yüzde 10.

twtcanli.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum