"Koronavirüs ilk kez eylülde görülmüş olabilir"

"Koronavirüs ilk kez eylülde görülmüş olabilir"

Yapılan araştırmaya göre koronavirüsün yayılımı eylül ayında başlamış olabilir.

İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi liderliğindeki bir bilim insanı ekibine göre, yeni tip koronavirüs (SARS-CoV-2) salgını ilk kez geçen yıl eylül ayı başlarında merkezi Çin kenti Vuhan'dan daha güneyde gerçekleşmiş olabilir.

Virüsün kökenini araştıran araştırmacılar, dünyanın dört bir yanından çok sayıda veriyi analiz etti ve virüsün ilk kez 13 Eylül ile 7 Aralık tarihleri arasında yayılmaya başladığını hesapladılar.

Araştırma ekibi, virüsün soyunu, genlerin mutasyonu yoluyla organizmaların küresel hareketini haritalayabilen matematiksel bir algoritma olan bir filogenetik ağ kullanarak analiz etti.

Cambridge Üniversitesi genetik uzmanı Peter Forster araştırma sonuçlarını, "Virüs insandan insana bulaşabilecek son mutasyonunu aylar evvel geçirmiş olabilir, ancak bulaşmadan birkaç ay boyunca bir yarasa ya da başka bir hayvanın ya da bir insanın içinde kaldı. Daha sonra, 13 Eylül ve 7 Aralık tarihleri ​​arasında insanlar arasında bulaşmaya ve yayılmaya başladı." sözleriyle anlattı.

Aralık ayı sonlarında toplanan ilk 160 örnek incelenerek yapılan araştırma ABD Ulusal Bilim Akademisi Tutanakları'nda (PNAS) yayınlandı.

twtcanli.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.