Koronavirüs salgını ABD'de Latin ve siyahileri vurdu

Koronavirüs salgını ABD'de Latin ve siyahileri vurdu

ABD’de yapılan bir ankette, koronovirüsten en çok etkilenen kesimin, Latin ve Afro-Amerikanlar olduğu ortaya çıktı.

ABD’de yeni yapılan bir ankette, yeni tip koronovirüs (Covid-19) salgınından finansal olarak en çok etkilenen kesimin, Latin ve Afro-Amerikanlar (siyahi) olduğu ortaya çıktı.

AP-NORC anket şirketi tarafından 16-20 Nisan tarihlerinde yapılan araştırma raporunda, "Renkli insanlar ölümcül koronavirüs tarafından ABD ortalamasından daha fazla vurulmakla kalmadı, aynı zamanda salgının finansal etkisinin yükünü de taşıyor" ifadelerine yer verildi.

Virüsün mali etkileri ile ilgili bin 57 kişi üzerinde yapılan çalışma sonucunda, Hispanik ABD’lilerin en çok zarar gören grup olduğu ortaya çıkarken, ikinci sırada siyahi ABD’lilerin geldiği, iki grubun da salgın döneminde faturalarını ödemekte ciddi zorluk yaşadığı belirtildi.

Ankete göre, salgın döneminde, Hispaniklerin yüzde 61’i gelir kaybı yaşadığını vurgularken bu oran ABD genelinde yüzde 46’da kaldı.

Amerika genelinde salgından dolayı, yüzde 17’lik bir grup en az bir faturayı ödeyemediğini dile getirirken bu oran siyahiler için yüzde 27, Latinler için ise yüzde 37 oranında seyretti.

'Politikalar düzeltilmezse tarih tekerrür edecektir''

Anket sonuçları ile ilgili açıklama yapan Ekonomi Politikaları Enstitüsü Direktörü Valerie Wilson, "Gelir, servet, istihdam ücretleri, ırksal ayrımcılık gibi politika eksikliklerinin düzeltilmemesi durumunda bu oranlarla ilgili tarih tekerrür edecektir” ifadelerini kullandı.

Aynı ankete göre, bir yakınında Covid-19 görüldüğünü belirten ABD’lilerin genel ortalaması yüzde 12 iken bu oran siyahi vatandaş gruplarında yüzde 21 olarak tespit edildi.

Öte yandan, aynı kurumun daha önce ABD'nin belirli bir bölgesi için düzenlediği bir ankette ise Covid-19 kaynaklı ölümlerin üçte birinin, bölge nüfusunun sadece yüzde 14’ünü oluşturmalarına rağmen Afro-Amerikalılarda görüldüğü belirlenmişti. 

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.