Koronavirüs tedavisi gören hastaların üçte birinde böbrek yetmezliği görülüyor

Koronavirüs tedavisi gören hastaların üçte birinde böbrek yetmezliği görülüyor

ABD'de koronavirüs tedavisi gören hastaların en az üçte birinde böbrek yetmezliği bulunuyor.

Yapılan bir araştırmaya göre New York’ta koronavirüs tedavisi gören hastaların üçte birinden fazlasında böbrek yetmezliği ortaya çıktı. Bu kişilerden yüzde 15’inin diyalize bağlandığı belirtildi.

Söz konusu araştırma, New York eyaletinin en büyük sağlık kurumu Northwell Sağlık tarafından yapıldı.

Araştırmayı kaleme alan uzmanlardan Dr. Kaner Jhaveri, “Tedavi için gelen 5.449 hastanın yüzde 36,6’sında akut böbrek yetmezliği ortaya çıktığını gördük” dedi.

Akut böbrek yetmezliği, böbreklerin işlevini kaybederek atıkları süzme özelliğini yitirmesi anlamına geliyor. Dr. Jhaveri, yaptığı açıklamada, böbrek yetmezliği sorunu ortaya çıkan kişilerin yüzde 14,3’nün diyaliz cihazına bağlanmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Çalışmanın şu ana kadar koronavirüs hastalarında böbrek yetmezliğini inceleyen en kapsamlı araştırma olduğu belirtiliyor. Araştırmaya göre hastaların yüzde 37,3'ünde tedaviye başlanmasından sonraki ilk 24 saat içinde böbrek yetmezliği oluştu. Diğer vakalardaysa hastaların solunum cihazına bağlı kaldıkları süreç içinde böbrek yetmezliğinin görüldüğüne dikkat çekiliyor.

Dr. Jhaveri, solunum cihazına bağlanan 1.000 hastanın yüzde 90’ında böbrek yetmezliği saptandığını belirtiyor.

twtcanli.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.