1. HABERLER

  2. KORONAVİRÜS

  3. Koronavirüse karşı gençler de tehdit altında
Koronavirüse karşı gençler de tehdit altında

Koronavirüse karşı gençler de tehdit altında

Fransız halk sağlığı merkezine göre, Fransa'da koronavirüs nedeniyle yoğun bakımda olan hastaların yüzde 35'i 65 yaşın altında.

A+A-

Yeni tip koronavirüsün neden olduğu Covid-19 yalnızca yaşlılarda ciddi sonuçlar doğurmuyor. Fransız halk sağlığı merkezine göre, Fransa'da koronavirüs nedeniyle yoğun bakımda olan hastaların yüzde 35'i 65 yaşın altında.

İtalya'daysa uzmanlar, gençlerin de artık tehlike altında olduğunu söylüyor. Kuzey İtalya'daki Papa Giovanni di Bergamo hastanesinin anestezi ve yoğun bakım ünitesi direktörü Luca Lorini, hasta tipinin değiştiğini, 40 ila 45 yaş arası ağır hasta sayısının arttığını söylüyor. Uzmanlar genç hasta sayısının artmasından endişeli olduklarını dile getiriyor.

Bununla birlikte koronavirüs salgınında yaş faktörüne ilişkin en kapsamlı araştırma, Çin Hastalık Kontrol Merkezi (CCDC) tarafından yapıldı. Veriler, çocukların ve gençlerin ciddi semptomlar göstermeye daha az eğilimli olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca gençlerde yaşlı hastalara oranla ölüm oranının çok daha düşük olduğu belirtiliyor. Buna göre 80 yaş ve üzeri için Covid-19'un öldürme oranı yüzde 14 civarındayken 30 yaş altı için bu oran yüzde 0,2'lere düşüyor.

Dünya Sağlık Örgütü ve Çinli uzmanların koronavirüs için risk grubu tanımı birbiriyle örtüşüyor: Hastalık 60 yaş üzeri ve hipertansiyon, diyabet, kalp ve kanser gibi hastalıkları olan bireylerde ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Bu, Covid-19'un mevcut kronik hastalığı bulunan gençleri de etkileyebileceği anlamına geliyor.

Nitekim, pazartesi günü İspanya'da Atletico Portada Alta Futbol Kulübü çocuk takımının antrenörlüğünü yapan 21 yaşındaki Francisco Garcia'nın, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Garcia'nın lösemi hastası olduğu teşhis edilmişti. 

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler