1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Kriz derinleşiyor: Venezuela'da halk ucuza satılan bozuk etler için kuyrukta
Kriz derinleşiyor: Venezuela'da halk ucuza satılan bozuk etler için kuyrukta

Kriz derinleşiyor: Venezuela'da halk ucuza satılan bozuk etler için kuyrukta

Ekonomik krizin vurduğu ülkede halkın alım gücünün düşmesi sorunlara yol açıyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Büyük petrol geliri nedeniyle bir zamanlar Venezuela'nın Suudi Arabistan'ı olarak anılan Maracaibo şehrinin sakinleri, ülkedeki ekonomik kriz nedeniyle zor günler yaşıyor.

Ülkede elektrik ve su gibi hizmetlerin dahi sağlanmasında sorunlar yaşanıyor. Şehirde uzun süren elektrik kesintileri, buzdolapları çalışmadığı için birçok ürünün bozulmasıyla sonuçlanıyor. Bu ürünlerden biri de et.

1.5 milyon kişinin yaşadığı şehre elektrik sağlayan ana güç hattının yangın sebebiyle tahrip olmasının ardından durum daha da katlanılmaz hale geldi.

Kriz nedeniyle alım gücü oldukça düşen Venezuela vatandaşları, elektrik kesintileri nedeniyle bozulmuş yahut bozulmak üzere olan etleri satın almak için kuyruğa giriyor. Daha az bozuk olan etleri tercih eden vatandaşlar "etlerin biraz koktuğunu ancak biraz sirke ve limonla bu durumun giderilebildiğini" belirtiyorlar. Etleri satın alan Venezuelalılar, bunları yenebilir hale getirmek için bazı yöntemler uyguluyor, şayet başarılı olurlarsa etleri tüketiyorlar.

Ekonomik kriz ve paranın alım gücünün oldukça düşmesi, ülkede insanların hayatını oldukça zorlaştırıyor. Venezuela'dan komşu ülkelere göç de, derinleşen ekonomik kriz sebebiyle artmakta. Ekvador başta olmak üzere çevre ülkelere kaçanların sayısı milyonlarla ifade edilirken, Latin Amerika ülkeleri de artık sınırlarını göçmenlere kapatmaya başladı.

Kaynak: Mepa News, AP

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler