1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Kuzey Kore'den bir füze denemesi daha
Kuzey Kore'den bir füze denemesi daha

Kuzey Kore'den bir füze denemesi daha

Pyongyang yönetimi, ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un haziran ayındaki buluşmasından bu yana 7. kez füze fırlattı.

A+A-

Güney Kore ordusu, Kuzey Kore’nin Doğu Denizi’ne iki kısa menzilli füze fırlattığını duyurdu. Kuzey Kore’nin cumartesi günü fırlattığı balistik füzeler, ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un haziran ayındaki buluşmasından bu yana 7. deneme oldu.

Güney Kore ordusundan yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin, Güney Hamgyong eyaletinden iki balistik füze fırlattığı, 97 kilometre yüksekliğe ulaşan füzelerin 380 kilometre uçtuktan sonra Japonya ile Kore Yarımadası arasındaki Doğu Denizi'ne düştüğüne yer verildi.

Güvenlik uzmanları, Kuzey Kore’nin füze denemelerinin Washington ve Pyongyang arasındaki nükleer silah ve füze savunma programı müzakerelerini yokuşa sürdüğünü belirtiyor.

Trump: Biz kısa menzilli füze denemelerini yasaklamadık

ABD Devlet Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un kendisine karşı dürüst olduğunu belirterek, "Kim, füze denemelerini seviyor, zaten biz de kısa menzilli füze denemelerini yasaklamadık." açıklamasını yaptı.

Öte yandan Güney Kore Ulusal Güvenlik Konseyi, füze denemelerini endişeyle karşıladıklarını vurgulayarak, Pyongyang yönetimine askeri gerginliği yükseltecek eylemlerden kaçınma çağrısında bulundu.

Uzmanlar Kuzey Kore'nin füze denemesini, ABD ile Güney Kore arasında 5-20 Ağustos tarihlerinde düzenlenen askeri tatbikata tepki olarak yaptığını düşünüyor.

Japonya’dan Kuzey Kore'ye tepki

Japon Savunma Bakanı Takeshi Iwaya, Kuzey Kore’nin füze denemelerinin Birleşmiş Milletler kararlarını açıkça ihlal ettiğini ileri sürdü. Iwaya ayrıca, füzenin Japonya’nın kara suları dışına düştüğünü ve şimdilik bir hasara yol açmadığını ifade etti.

Trump yönetimindeki üst düzey bir yetkili ise, “Kuzey Kore’nin fırlattığı kısa menzilli füzenin farkındayız ve durumu gözlemliyoruz. Japon ve Güney Koreli müttefiklerimizle konuyla ilgili müzakerelerimiz sürüyor.” açıklamasını yaptı.

wp-005.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler