1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Lavrov: Suriye'de savaş bitti
Lavrov: Suriye'de savaş bitti

Lavrov: Suriye'de savaş bitti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bazı bölgelerde hâlâ gerginlik olsa da Suriye’deki savaşın bittiğini öne sürdü.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Trud gazetesine konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’nin giderek normal hayata döndüğünü ifade etti.

Lavrov “Sadece Suriye hükümetinin kontrolünde olmayan belli başlı bölgelerde gergin noktalar bulunuyor. Sözgelimi İdlib ve Fırat Nehri’nin doğusunda” dedi.

Lavrov’a göre, bu koşullar altında Suriye’ye insani yardım sağlanması ve ülkenin yanı sıra genel anlamda Ortadoğu’da ümit vaat eden, uzun vadeli bir istikrarın sağlanması için krizin çözüm sürecini desteklenmesi başlıca görevler arasında yer alıyor.

Lavrov, muhalifler de dahil olmak üzere, Rusya’nın Suriyeli taraflarla düzenli olarak temas kurulmasına büyük önem verdiğini ve siyasi süreçte Suriye toplumundan her kesimin yer almaya çağırdığını kaydetti.

Lavrov “Rusya Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin sağlanması, terörün son kalıntılarının üstesinden gelinmesi, Suriyelilerin ülkelerine, ülkenin de Ortadoğu’daki istikrar ve güvenliğin teminatı olacak ‘Arap ailesine’ dönmesinden yana” dedi.

Rusya İdlib'e saldırıya devam ediyor

Suriye'de İdlib ve Hama kırsalındaki bölgelerde yaklaşık 4 aydır muhalifler ve Rusya-İran destekli rejim unsurları arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. 

Son olarak Rusya destekli Esed rejimi güçleri İdlib'in güneyindeki Han Şeyhun yerleşimini muhaliflerden ele geçirmişti.

Han Şeyhun'un ele geçirilmesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Morek yerleşimindeki 9 nolu gözlem noktası kuşatma altında kalmıştı.

Esed rejimi ve Rusya 31 Ağustos tarihinde muhaliflerin denetimindeki İdlib’e ateşkes ilan etmişti.

Ateşkes ilanına rağmen sivillere yönelik Rusya ve Esed rejimi saldırıları durmadı.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler