1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Lavrov: Türkiye'nin İdlib'e asker gönderdiğine dair bilgiler geliyor
Lavrov: Türkiye'nin İdlib'e asker gönderdiğine dair bilgiler geliyor

Lavrov: Türkiye'nin İdlib'e asker gönderdiğine dair bilgiler geliyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin İdlib gerilimi azaltma bölgesine asker gönderdiğine dair bilgiler geldiğini söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Rusya'nın resmi yayın organı Rossiyskaya Gazeta'ya demeç veren Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İdlib gerilimi azaltma bölgesine Türk birliklerinin konuşlandırıldığına dair bilgilerin geldiğini söyledi. Türk ordusu ile Esed güçleri arasında çatışmaların başladığına dair bilgilerin geldiğini, Rus askerlerin durumu izlediğini aktardı.

Sputnik'in haberine göre, Lavrov Esed güçlerinin Türk askerlerini vurması konusunda şu ifadeleri kullandı:

"Rusya Genelkurmay Başkanlığı'nın açıkladığı verilere göre Türk birlikleri, uyarıda bulunmadan İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki bazı noktalara doğru ilerledi. Bu nedenle Esed rejimine bu konuda bilgi veremedik. Atımlar yapıldı ve Türk tarafı cevabi önlemler alınacağı tehdidinde bulunuyor. Bu son derece üzücü. 2018 ve 2019 yıllarında yapılan Soçi mutabakatlarına uyulması için çağrıda bulunuyoruz."

"Türkiye bazı temel yükümlülükleri yerine getiremedi"

Bu arada Lavrov, Türkiye'nin İdlib'deki sorunların çözülmesine yönelik bazı temel yükümlülükleri yerine getiremediğini kaydetti.

Sergey Lavrov açıklamasının devamında şunları söyledi:

"Maalesef şu aşamada Türk tarafı, İdlib'deki sorunu kökünden çözebilecek bazı temel yükümlülükleri yerine getiremedi. Birincisi, Türklerle işbirliği yapan ve siyasi süreç kapsamında hükümetle diyaloğa hazır olan silahlı muhalefeti Heyet Tahrir Şam adını alan El Nusra Cephesi teröristlerinden ayıramadı. Bu iki örgüt de BM Güvenlik Konseyi'nin terör örgütleri listesinde ve bu nedenle İdlib'de yerleri yok." .

Lavrov, ikinci neden olarak gerilimi azaltma bölgesi içinde 10-20 kilometrelik silahsızlandırılmış hat kurulmamasını gösterdi.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler