1. HABERLER

  2. LİBYA

  3. Libya Başmüftüsü Giryani: Mısır, Suudi Arabistan ve BAE desteği olmasa Hafter silinirdi
Libya Başmüftüsü Giryani: Mısır, Suudi Arabistan ve BAE desteği olmasa Hafter silinirdi

Libya Başmüftüsü Giryani: Mısır, Suudi Arabistan ve BAE desteği olmasa Hafter silinirdi

Hafter'in "Türkiye'nin ajanı" olmakla suçladığı Libya Başmüftüsü Sadık el-Ğiryani Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri olmasa Hafter'in yenilip silinip gideceğini belirtti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Libya'daki Tenasuh TV'de yayınlarıyla geniş kitlelere ulaşan Libya Başmüftüsü Sadık el Giryani Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) desteği olmasaydı "Hafter'in şimdiye kadar çoktan yenileceğini, silinip gideceğini" söyledi.

Kaddafi'nin devrilmesinin ardından Libya Başmüftüsü olan İslamcı, İhvan ve Selefi cemiyetlerle de ilişkileri olan Sadık el-Giryani (1942-), 2014'te Hafter'in Libya'nın doğusunda yaptığı darbeyle ortaya çıkan Tobruk'taki rejimin düşmanlarının başında geliyor.

Trablus ve Tobruk arasında geçmişte yaşanan müzakerelerde Hafter, şartları arasında El Giryani başmüftülükten alınmasını istemiş ve bu şart yerine getirilmişti.

Fakat savaşın yeniden şiddetlenmesi üzerine El Giryani, Tenasuh TV'deki yayınlarının da etkisiyle yeniden Trablus Hükümeti kontrolündeki bölgelerin fiili baş müftüsü olduğu gibi İslam aleminde de Hafter karşıtlarının dikkatini çekti.

Hafter: El Giryani Türkiye ajanı

El Giryani Hafter'e karşı savaşında Trablus merkezli yönetimini desteklemekle beraber buradaki hükümete de eleştirilerde bulunuyor.

El Giryani, Libya'nın Türkiye ile yakın işbirliği içerisine girmesini, Ankara'nın Hafter'e karşı sağladığı desteklere karşılık olarak ülkenin kaynaklarının Türkiye'ye açılması gerektiğini savunuyor.

Hafter ve yanlıları da El Giryani'yi 'Türkiye ajanlığıyla', Katar'ın da desteğiyle 'Libya'da Türkiye için lobi yapmakla' suçluyor.

El Giryani'nin yakın dönemde bir kez hac yapanların ikinci kez hac yapıp, Hafter destekçisi Suudi rejimine para kazandırmak yerine bu parayı ihtiyaç sahiplerine vermesi gerektiğine dair fetvasıyla da gündem olmuştu.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler