1. HABERLER

  2. LİBYA

  3. Libya görüşmeleri Tunus'ta başlıyor
Libya görüşmeleri Tunus'ta başlıyor

Libya görüşmeleri Tunus'ta başlıyor

Libya'da bir anlaşmaya varıp seçim tarihinin belirlenmesinin planlandığı görüşmeler Tunus'ta başlıyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Libya'da bir anlaşmaya varıp seçim tarihinin belirlenmesinin planlandığı görüşmeler Tunus'ta başlıyor.

Birleşmiş Milletler'in (BM) arabuluculuğuyla bugün Tunus'ta başlaması planlanan görüşmelere Libya'daki taraflardan temsilcilerin olduğu 75 kişinin katılması bekleniyor.

Şarkul Evsat'ın haberine göre, Tunus Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Velid el-Hacam, “Tunus, Libya diyalog toplantılarının başarısı için lojistik ve güvenlik anlamındaki tüm hazırlıkları tamamladı. Libyalıların krizi sona erdiren ve Tunus diplomasisinin önemli rolünü vurgulayan tarihi bir anlaşmaya varacağını umuyor” dedi.

Libya’nın Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi ve Trablus merkezli Yüksek Danıştay’ın temsilcileri, Fas’ın Bouznika kasabasında yapılan görüşmenin sonunda Libyalıların siyasi inisiyatif sahibi olduğuna dikkat çekerek, cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine hazırlık olarak ülkedeki üst düzey pozisyon adaylarının kriterleri konusunda bir anlaşmaya varma olasılığından bahsetti.

Bu arada, Libya’nın Sirte kenti, Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) ve Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) heyetleri arasındaki Ortak Askeri Komite’nin ilk toplantısına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Bu bağlamda, Sirte Belediyesi Yürütme Kurulu, 5+5 Ortak Askeri Komitesi’nin toplantısına ev sahipliği yapmak ve karşılaşılan tüm engelleri aşmak için dün akşam bir toplantı düzenledi.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler