Macron 'beyin ölümü yaşıyor' sözünden döndü: NATO'ya inanıyorum

Macron 'beyin ölümü yaşıyor' sözünden döndü: NATO'ya inanıyorum

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, NATO’nun "beyin ölümü yaşadığını" iddia ettikten bir yıl sonra Münih Güvenlik Konferansı'nda "NATO'ya inanıyorum" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, NATO’nun "beyin ölümü yaşadığını" söyleyerek transatlantik askeri ittifakının sorun yaşadığını iddia ettikten bir yıl sonra Münih Güvenlik Konferansı'nda "NATO'ya inanıyorum" dedi.

Macron, NATO birliğine hala inancı olduğunu savunarak, Avrupa'nın savunma alanındaki "stratejik özerkliğinin" önemine vurgu yaptı.

Fransız lider, söz konusu özerkliğin amacının ABD'den uzaklaşmak olmadığını, aksine bunun Avrupa'yı daha güvenilir bir ortak haline getireceğini ve NATO'yu güçlendireceğini ileri sürdü.

Mevkidaşlarına seslenen Macron, "NATO'nun yeni bir siyasi güce ve stratejik konseptinin netleştirilmesine gerçekten ihtiyacı olduğuna inanıyorum. NATO'nun daha politik bir yaklaşıma ihtiyacı var" diye ekledi.

'Rusya ile ilişkiler sürdürülmeli'

"Ülkeler, NATO bünyesinde gelecek yıllardaki eylemleri belirleyecek yeni (güvenlik) anlayışını oluşturması gerekiyor" değerlendirmesinde bulunan Macron, bunu yaparken Rusya ile ilişkilerin sürdürülmesi ancak bu ilişkinin hoşgörüye dayanmaması gerektiğini ifade etti.

Macron, Sahel bölgesinde Irak, Suriye, Dağlık Karabağ ve Doğu Akdeniz'de güvenlik konusunun önemli olduğunu, bu konuda ülkeler arasında iş birliğinin yapılması gerektiğini dile getirdi.

Macron, 2017'deki seçilmesinden bu yana, Avrupa Birliği'nin güvenlik konularında kendi kendine yeterli olmasını ve artık yalnızca II. Dünya Savaşı'ndan miras kalan ABD askeri korumasına bağlı kalmaması için baskı yapıyor.

Kaynak: Euronews

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.