1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Maduro: ABD Venezuela'ya karşı savaş hazırlığında
Maduro: ABD Venezuela'ya karşı savaş hazırlığında

Maduro: ABD Venezuela'ya karşı savaş hazırlığında

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Beyaz Saray'ın ülkesine karşı bir savaş planı hazırlandığını öne sürdü.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro Cuma günü Başkanlık Sarayı Miraflores’te belediye başkanları ve eyalet valileriyle yaptığı toplantıda Beyaz Saray tarafından Venezuela’ya karşı bir savaş planı hazırlandığını iddia etti. Maduro’ya göre bu planın aşamaları ülkeye silah ve paralı askerler sokarak terör eylemleri düzenlemek, ülkedeki şiddet olaylarını tırmandırmak ve yaratılan istikrarsızlık ortamından faydalanarak nihayetinde askeri müdahalede bulunmak.

"Planı muhalif lider Guaido'nun Beyaz Saray ziyaretinde belirlediler"

Maduro, savaş planının detaylarının Venezuela’nın muhalif lideri Juan Guaido’nun Şubat başında gerçekleştirdiği Beyaz Saray ziyaretinde belirlendiğini ve (sınır komşuları) Kolombiya ve Brezilya cumhurbaşkanlarının da bu planın uluslararası ayaklarını oluşturduğunu ileri sürdü.

Hafta başında Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque’nin Trump’la görüşmesinde sadece Venezuela mevzusunun konuşulduğunu iddia eden Maduro, toplantıda ABD başkanının, Duque’nin garanti ettiği Venezuela Hükümetini devirme planının başarısızlığından ötürü ona hesap sorduğunu iddia etti. Maduro, ABD’nin kuklası dediği Duque’nin ülkesine döner dönmez Venezuela’ya silah ve paralı askerler göndermeye koyulduğunu söyledi.

Trump’ın Cumartesi günü Miami’de görüşeceği Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro’nun Venezuela ile silahlı çatışma hesapları yaptığını iddia eden Nicolas Maduro, Brezilya silahlı kuvvetlerine ve demokratik güçlerine çağrıda bulunarak Bolsonaro’nun savaş çılgınlıklarını durdurmalarını istedi.Venezuela’da geçtiğimiz hafta güvenlik teşkilatı içinde yeni bir terörle mücadele birimi oluşturulmuş ve bu birimin Venezuela’da kargaşa ortamı yaratmak için gönderilen terörist unsurlarla mücadele etmek olduğu bildirilmişti.

Venezuela güvenlik kuvvetleri bu hafta içinde, bomba yapımında kullanılmak üzere 650 kilo patlayıcının, Kolombiya’dan Venezuela’ya sokulmak istenirken ele geçirildiğini ve olayla ilgili (Kolombiya merkezli) Los Rastrojos denilen suç çetesi üyesi olduğu iddia edilen 37 kişinin gözaltına alındığını ve 12 çete üyesinin de çatışmalarda öldürüldüğünü duyurdu. Venezuela’da Maduro’dan sonra hükümetin en etkin siyasisi olan Diosdado Cabello, 2019 ortasında muhalif lider Juan Guaido ile Los Rastrojos –çetesi arasında ilişki olduğunu iddia etmişti.

Maduro başta sınır bölgelerinde olmak üzere güvenlik önlemlerinin artırılacağını, sürpriz askeri tatbikatlar ve operasyonlar yapılacağını duyurdu.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler