1. İNSAN HAKLARI

  2. Malezya işkence uyarılarına rağmen 6 Mısır vatandaşını teslim etti
Malezya işkence uyarılarına rağmen 6 Mısır vatandaşını teslim etti

Malezya işkence uyarılarına rağmen 6 Mısır vatandaşını teslim etti

Malezya insan hakları gruplarının protestosuna rağmen 6 Mısırlı ve 1 Tunuslu'yu sınır dışı etti.

A+A-

Polis Başmüfettişi Mohammed Fuzi Harun'un pazar günü yaptığı açıklamaya göre şüphelilerden beşinin Mısır'da yasaklı bulunan Müslüman Kardeşler'e bağlı olduğunu itiraf ettiğini belirtti.

İnsan hakları grupları ise Mısır'ın bu kişileri "terörist" olarak ilan ettiği için işkenceye maruz kalma ihtimallerinin olduğunu vurguluyor.

Mohammed Fuzi, diğer 1 Mısırlı ve Tunuslu'nun Birleşmiş Milletler'in terör listesinde yer alan Ensar el-Şaria el-Tunisia üyesi olduğunu söyledi. Fuzi sınır dışı edilen kişilerin kendi ülkelerine gönderileceğini ve dışişlerine Malezya'ya girişlerini ömür boyu yasaklama tavsiyesinde bulunacaklarını duyurdu.

Yirmili yaşların başlarında olan bu iki kişi 2016 yılında ülkeye yasa dışı şekilde girmeye çalışırken yakalanmıştı. Polis bu kişilerin sahte pasaport kullandığını ve üçüncü bir ülkeye seyahat edip orada saldırı yapmayı planladığını ileri sürdü. Beş Mısırlı ise bu iki kişiye yardım etmekle suçlanıyor. Ayrıca polis olayla ilgili iki Malezyalı'nın da göz altına alındığını açıkladı.

Uluslararası Af Örgütü Malezya Şubesi Başkanı Shamini Darshni Kaliemuthu ise başka bir ülkede işkence ve yargısız infaz nedeniyle geri dönülemez zarara uğrama ihtimali olan kişilerin sınır dışı edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin iade ettiği gencin işkenceden aklını kaybettiği iddia edildi

Somali'den Türkiye'ye sığınmak için gelen Mısırlı Muhammed Abdulhafız Hüseyin 17 Ocak'ta ülkesine iade edilmişti.

Hakkında idam talebi olan Hüseyin'in hakim karşısına çıkarıldığında henüz hiçbir soru sorulmadan tüm suçlamaları kabul etmesinin ardından duruşmada bulunan arkadaşlarının Hüseyin'in maruz kaldığı işkenceler nedeniyle akli dengesini yitirdiğini belirttiği ileri sürüldü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler