1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Mali'de Fransa'nın yerini Rusya mı alacak?
Mali'de Fransa'nın yerini Rusya mı alacak?

Mali'de Fransa'nın yerini Rusya mı alacak?

Fransa'nın Mali'den çekilmesi gündemdeyken Rusya bu ülkede paralı askerlerinin bulunduğunu kabul etti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Fransa'nın "cihat yanlılarıyla savaşta" desteklediği Mali yönetiminin, ülkede sürmekte olan savaşta gittikçe daha fazla Rus paralı asker istihdam ettiği ve Rusya'dan da yoğun destek aldığı ifade ediliyor.

Rusya Dışişleri Bakanı, Mali'ye müdahil olmalarına yönelik eleştirilere değinerek "Rus paralı askerler Mali yönetiminin talebi doğrultusunda meşru bir şekilde savaşta istihdam ediliyorlar." ifadelerini kullanarak ülkelerinin Mali'deki varlığını kabullendi ve savundu.

Mali yönetimi: Rus askerlerine ihtiyacımız var

Mali yönetiminden yapılan açıklamada ise Fransa'nın Mali'den çekilmeye hazırlandığını belirterek cihat yanlılarına karşı verdikleri savaşta yenilgiye uğramamak için Rus askerlerine ihtiyaç duyduklarını vurguladı.

Geçtiğimiz günlerde Mali Başbakanı Choguel Kokalla Maiga Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na hitaben yaptığı konuşmada Fransa'yı "tek taraflı" asker geri çekme kararıyla Mali'yi yüz üstü bırakmakla suçlamıştı.

"Rusya da yenilgiye uğrayabilir"

Mali'de Fransa'nın yerini Rusya'nın alması ihtimaliyle kısa vadede Rusya'nın Batı Afrika'daki nüfuzunun artabileceği ancak uzun vadede Rusya'nın da kayıplara uğrayıp Mali'den çekilmek zorunda kalıp büyük prestij kaybına uğrayabileceği tahmin ediliyor.

2012'de başlayan Mali'deki savaşta cihat yanlısı grupların önemli kentleri ele geçirmesi üzerine 2013'te Fransa öncülüğünde Batılı koalisyon bu ülkedeki savaşa dahil olmuştu.

Fakat ilerleyen dönemde cihat yanlısı gruplar Fransa'nın askeri varlığına rağmen güçlenip alan hakimiyetlerini daha da genişletmişlerdi. Fransa yakın dönemde Mali'de başarısız olduklarını itiraf edip ülkeden çekileceğini açıklamıştı.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.