1. HABERLER

  2. DOĞU AKDENİZ

  3. Merkel: Doğu Akdeniz konusunda AB ülkeleri Yunanistan'ı desteklemeli
Merkel: Doğu Akdeniz konusunda AB ülkeleri Yunanistan'ı desteklemeli

Merkel: Doğu Akdeniz konusunda AB ülkeleri Yunanistan'ı desteklemeli

Doğu Akdeniz konusunu Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşen Almanya Başbakanı Merkel, AB ülkelerinin Yunanistan'ı desteklemesinin gerektiğini ifade etti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in "Doğu Akdeniz konusunda tüm Avrupa Birliği ülkeleri Yunanistan'ı desteklemekle yükümlüdür" ifadesini kullandığı bildirildi.

Merkel, konuyu Fransa lideri Emmanuel Macron'la da 'derinlemesine ele aldığını' açıkladı.

Berlin'de yıllık yaz basın toplantısını düzenleyen Angela Merkel, Doğu Akdeniz'deki gerilimden Rusya ile ilişkilere, Belarus'taki protestolardan ABD başkanlık seçimlerine bir dizi konuda değerlendirmelerde bulundu:

- (Doğu Akdeniz krizinde) Tüm AB üyeleri Yunanistan'ı desteklemekle yükümlüdür.

- Konuyu Fransa Cumhurbaşkanı Macron'la çok yoğun şekilde görüştüm.

- Almanya, Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerilimin tırmanmasını önlemek için uğraşıyor. Ekonomik bölgelerin dağılımıyla ilgili anlaşmazlık ancak birlikte çözülebilir.

- Belarus ve Navalni'nin zehirlendiği şüphesiyle ilgili gerilimlere rağmen Rusya ile konuşmaya devam etmek önemli. Konuşmaya devam etmek zorundayız. Rusya dünyada önemli bir stratejik aktör. 

- Belarus'a Rus birliklerinin konuşlanmamasını umuyorum.

- ABD'nin her seçilmiş Başkanı ile birlikte çalışırım. İki ülkeye benzer değerler ve çıkarlar rehberlik ediyor. Görüş ayrılıkları olması doğaldır, ama ortak noktalar da var. Özellikle de NATO söz konusu olduğunda. Her iki tarafın da NATO'nun güvenlik politikası için önemli bir ittifak olduğuna inandığını düşünüyorum.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler