1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Mısır'da İhvan liderlerinden İsam Aryan cezaevinde hayatını kaybetti
Mısır'da İhvan liderlerinden İsam Aryan cezaevinde hayatını kaybetti

Mısır'da İhvan liderlerinden İsam Aryan cezaevinde hayatını kaybetti

Mısır'da Müslüman Kardeşler teşkilatının (İhvan) üst düzey isimlerinden İsam Aryan'ın, tutulduğu cezaevinde hayatını kaybettiği bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Mısır'da Müslüman Kardeşler teşkilatının (İhvan) üst düzey isimlerinden İsam Aryan'ın, tutulduğu cezaevinde hayatını kaybettiği bildirildi.

İhvan'ın üst düzey isimleri arasında olan Aryan 66 yaşındaydı. 30 Ekim 2013 tarihinde tutuklanan ve yaklaşık 7 senedir cezaevinde tutulan Aryan'ın, Mısır'ın işkence ve kötü muamele ile bilinen Akrep Cezaevi'nde 'kalp krizi' sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi.

İsam Aryan, İhvan bağlantılı Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyordu. 1970 yılından bu yana İslami hareketler içerisinde yer alan ve 1974'te İhvan'a katılan Aryan, geçmişte de İhvan'ın üst düzey heyeti olan "İrşad Ofisi" üyeliği yapmıştı.

Tıp doktoru olan ve bu alanda akademik çalışmalar da yürüten Aryan, aynı zamanda İslam fıkhı konusunda akademik uzmanlığıyla tanınıyordu.

Mısır'da seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan, İhvan'ın üst düzey isimlerinden Muhammed Mursi'nin de, 17 Haziran 2019 tarihinde, tutulduğu cezaevinde 'kalp krizi' geçirerek hayatını kaybettiği ifade edilmişti.

Mursi’nin beş çocuğundan en küçüğü Abdullah Mursi Ekim ayında yaptığı açıklamada, hipertansiyon ve diyabet hastası babasının tedavisine izin verilmediğini ve devrik Mısır liderinin tek kişilik bir hücrede tutulduğunu açıklamıştı. Abdullah Mursi Amerikan Washington Post gazetesinde yayımlanan bir makalesinde de Mısır yetkililerinin Mursi’nin tedavisine “kasıtlı olarak” izin vermediklerini belirterek Mısırlı yetkililerin, “babasının mümkün olan en kısa sürede doğal yollardan ölümünü” istediklerini savunmuştu.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler