1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Mısır'da Sisi'ye 2030'a kadar iktidar yolu açan referandum sonuçlandı
Mısır'da Sisi'ye 2030'a kadar iktidar yolu açan referandum sonuçlandı

Mısır'da Sisi'ye 2030'a kadar iktidar yolu açan referandum sonuçlandı

Mısır'da Sisi'nin 2030 yılına kadar görevine devam etmesinin önünü açacak anayasal değişikliklere yönelik referandumdan 'evet' sonucu çıktı.

A+A-

Mısır'da seçim komisyonu, referanduma katılanların yüzde 88'inin Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi'nin 2030 yılına kadar bu görevine devam etmesinin önünü açacak anayasal değişikliklere 'evet' dediğini duyurdu. Komisyon, referanduma yüzde 44.33 oranında katılım olduğunu açıkladı.

Komisyon Başkanı Lasheen İbrahim devlet televizyonunda yaptığı açıklamalarda "Bu değişiklikler şu andan itibaren Anayasanız olarak yürürlükte." dedi.

Geçtiğimiz hafta parlamentonun onayladığı anayasal değişiklikler Sisi'ye 2024 yılında üçüncü kez cumhurbaşkanı adayı olma imkanını verirken görev süresini de 4 yıldan 6 yıla çıkarıyor.

Ayrıca yeni anayasal değişiklikler Mısır'da askerin rolünü güçlendirip cumhurbaşkanının adli atamalardaki yetkilerini artırıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler