1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Muhammed bin Selman, Erdoğan ile görüşmek için şart koştu: Kaşıkçı cinayeti unutulsun
Muhammed bin Selman, Erdoğan ile görüşmek için şart koştu: Kaşıkçı cinayeti unutulsun

Muhammed bin Selman, Erdoğan ile görüşmek için şart koştu: Kaşıkçı cinayeti unutulsun

WSJ, Erdoğan'ın Riyad'ı ziyaret edeceğine dair açıklamasını değerlendirdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın şubat ayında Suudi Arabistan'ı ziyaret edeceğini söylemesi dünya basınında geniş yankı buldu. Yabancı haber ajansları, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesi ve cinayetten Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın sorumlu tutulması arka planında gerçekleşeceği belirtilen ziyareti flaş olarak duyurdu.

'Erdoğan için parayla ilgili'

Habere ilişkin bir analiz yayımlayan Wall Street Journal gazetesiyse, ziyaretin Riyad tarafından henüz resmen teyit edilmediğine dikkat çekerken, Prens Muhammed'in Erdoğan'dan 'Kaşıkçı cinayetine bir daha hiç değinmeyeceğine dair söz istediğini' öne sürdü. Haberde, Erdoğan'ın ise ziyareti 'jeopolitikten çok parayla ilgili gördüğü' yorumu yapıldı.

'Birkaç haftadır deneniyor'

Haberde "Türkiye ile Suudi Arabistan liderleri arasında bir zamanlar tahayyül edilemez olan bir görüşme Ortadoğu'yu yıllardır bölen bir ayrışmada yumuşamanın sinyali olacaktır" denildi. İlgili çabalar hakkında bilgi sahibi olan kaynaklar ise Erdoğan ile Prens Muhammed'in birkaç haftadır bir görüşme ayarlamaya çalıştığını söyledi; Erdoğan'ın geçen ayki Doha ziyareti sırasında Katarlı yetkililerin iki lideri biraraya getirme girişimlerinin başarısız olduğu belirtildi.

'Ekonomik cankurtaran arayışı'

Haberde şu ifadeler kullanıldı:

"Erdoğan açısından buradaki aritmetik jeopolitikten çok parayla ilgili olabilir. Türkiye bir döviz krizinin pençesindeyken, Erdoğan bir süredir yeni ekonomik cankurtaranlar arayışında. Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed el Nahyan'ın Ankara'yı ziyaret etmesinden sonra Birleşik Arap Emirlikleri’nden yetkililer milyarlarca dolarlık yatırım sözü verdi. Riyad'la görüşmeler de Suudi Arabistan'ın Türk mallarına yaklaşık bir yıldır uyguladığı gayrı resmi boykotu sonlandırabilir.

Bu arada, bölgedeki yetkililerin söylediğine göre Prens Muhammed de, Erdoğan'dan Kaşıkçı'nın ölümüne bir daha asla değinmeyeceğine ve Türk medyasının da bu konuyu irdelemeye son vereceğine dair söz istiyor."

Kaynak: Duvar

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler