Myanmar'da darbe karşıtı silahlı direniş büyüyor

Myanmar'da darbe karşıtı silahlı direniş büyüyor

Myanmar genelinde 1 Şubat 2021 Darbesiyle gelen askeri yönetime silahlı direniş büyürken darbe karşıtı milisler ilk kez büyük bir şehirde orduyla çatıştı.

Myanmar'da 1 Şubat 2021'de meydana gelen darbeye direniş sürerken bir ilk yaşandı. Darbeci orduya karşı silahlı mücadele veren 'Halk Savunma Kuvvetleri' büyük bir şehirde orduyla çatıştı.

Ülkenin ikinci büyük şehri olan ve nüfusu 2 milyona yaklaşan Mandalay'a giren Halk Savunma Kuvvetleri, darbeci ordu güçlerine saldırdı. Daha önce kırsal kesimde ordu güçlerine saldıran Halk Savunma Kuvvetleri milisleri bu kez Mandalay'a girerek ordu güçleriyle çatıştığını duyurdu. Darbeci ordu güçleri adına yapılan açıklamada Mandalay şehrinin 54. caddesinde ordu ve milisler arasında çatışma olduğu doğrulandı.

Myanmar'da darbeden bu yana şehirlerdeki protesto gösterilerine ordu güçlerinin açtığı ateş sonucunda ölü sayısının bine yaklaştığı belirtiliyor. Darbeden bu yana ülkenin kırsal kesimlerinde de kaos yayılmış durumda, ordu güçleriyle darbe karşıtı yerel milislerin çarpıştığı belirtiliyor. Bu nedenle binlerce kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.