1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Myanmar'da iç savaşa doğru: Gölge hükümet darbecilere savaş ilan etti
Myanmar'da iç savaşa doğru: Gölge hükümet darbecilere savaş ilan etti

Myanmar'da iç savaşa doğru: Gölge hükümet darbecilere savaş ilan etti

Myanmar'ın darbeyle devrilip yurt dışına kaçan üyelerinden oluşan gölge hükümet, Myanmar'ın başındaki darbeci yönetime savaş ilanında bulundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

1 Şubat 2021'de darbeyle devrilen Myanmar Hükümeti'nin mensupları darbeci yönetime savaş ilan etti.

Devrik yönetimin yurt dışına kaçabilen üyeleri gölge hükümet kurarak Myanmar'ın meşru yönetiminin kendileri, darbecilerin işgalci olduklarını ilan etmişlerdi.

Savaş ilanı

Ulusal Birlik Hükümeti (NUG) başkan vekili Duwa Laşi La bugün Facebook'ta yayınlanan bir videoda "Myanmar'ın kurtuluşu için meşru hükümet olarak darbecilere savaş ilan ettiklerini" duyurdu, tüm Myanmar halkından darbecilere karşı ayaklanmada bulunmasını istedi.

Duwa Laşi La, orduya ve memurlara da çağrıda bulunarak darbecilere isyan etmelerini, onların emrinden ayrılmalarını istedi, darbecilerden ayrılmayan askerlerin hedef olarak görüleceğini açıkladı.

Darbenin ardından kurulan cunta ülkede tam hakimiyeti sağlayamamıştı. Büyük şehirlerde kanlı protestolar sürdüğü gibi ülkenin kırsalında da yönetim karşıtı gerilla güçlerinin etkinliği artıyor. Kırsalda darbe sonrası patlak veren çatışmalarda binlerce kişinin öldüğü belirtiliyor. Darbecilerin kırsaldaki hakimiyetlerini büyük ölçüde yitirmeye başladığı iddia ediliyor.

Ağustos ayından bu yana şehirlerde ve kırsalda çatışmaların arttığı Myanmar'da bu çağrının ardından darbe karşıtı isyanın daha da artabileceği belirtiliyor. Darbecilerin yargılanmama ve yurt dışına çıkmalarına izin verilmesi şartıyla gizlice yönetimi bırakma müzakerelerine giriştiği de iddialar arasında.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.