1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. NASA: Hindistan'ın uydu vurması uzay yolculukları için tehlike oluşturuyor
NASA: Hindistan'ın uydu vurması uzay yolculukları için tehlike oluşturuyor

NASA: Hindistan'ın uydu vurması uzay yolculukları için tehlike oluşturuyor

Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) başkanı Bridenstine, Hindistan'ın uzaydaki bir uyduyu füzeyle vurmasının gelecekte yapılacak olan uzay yolculuklarını tehlikeye attığını söyledi.

A+A-

Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) başkanı Jim Bridenstine, Hindistan'ın uzaydaki bir uyduyu füzeyle vurmayı başarılı bir şekilde test etmesiyle insanlığın gelecekte yapacağı uzay yolculuklarını tehlikeye attığını söyledi.

Hindistan'ın bir uyduyu vurmasının ardından yörüngede oluşan toz bulutu şu anda Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (ISS) astronotların güvenliğini tehlikeye atıyor.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile pazartesi bir görüşme gerçekleştiren NASA başkanı Bridenstine, Hindistan'ın eylemi neticesinde 400 parça yığın oluştuğunu tespit ettiklerini ve bu molozların hareketinin takip edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Bridenstine, kasıtlı olarak moloz yığınları oluşturmanın insanlığın uzaya yolculuğu için uygun olmadığını, şu ana kadar kaydedilen bütün ilerlemelerin bir ülke yüzünden riske atıldığını belirtti.

Hindistan başbakanı Narendra Modi, 27 Mart Çarşamba günü seçim kampanyası kapsamında yaptığı açıklamada, ülkenin ilk uzay silahı/anti-uydu füzesini test ettiklerini ve başarılı olduklarını açıklamıştı. Modi, ABD, Rusya ve Çin'den sonra uzayda bulunan uyduları vurabilme kabiliyeti olan dördüncü ülke olduklarını ifade ederek "Bir süre önce Dünya yörüngesinden 300 km uzaklıktaki bir uyduyu vurduk. Bu Hindistan'ın bir uzay gücü olduğunun tescilidir." demişti.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler