NATO'da reform çalışması: Planda neler var?

NATO'da reform çalışması: Planda neler var?

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Washington ile dört yıllık gerilimin ardından ittifakı modernize etmek için çarşamba günü reform planlarını açıklayacak.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Washington ile dört yıllık gerilimin ardından ittifakı modernize etmek için çarşamba günü reform planlarını açıklayacak.

Donald Trump'ın başkanlığı sırasında Washington ve müttefikleri arasındaki çatışmalı söylemin ardından Stoltenberg, NATO'nun orta vadede modernize edebileceği sekiz alan belirleyeceğini söyledi.

NATO liderlerinin Brüksel'de bu yılın sonlarında yapılması planlanan bir zirvede dikkate almaları beklenen reform önerileri, Trump'ın halefi Joe Biden'ı NATO'ya güçlü bir şekilde destek vermeye ikna etmeyi amaçlıyor.

Reuters'e konuşan iki üst düzey yetkili, öneriler arasında, NATO’nun resmi ana strateji belgesi olan "Stratejik Konsept" in güncellenmesinin yer aldığını aktardı. Bu belge, büyüyen Çin askeri yeteneklerini ve Rusya’nın stratejik rekabetini dikkate alarak yeni politikanın sinyallerini veriyor.

Stoltenberg, NATO'da üyelerin dışişleri, içişleri bakanları ve ulusal güvenlik danışmanlarının sık sık toplantılarda bir araya gelmesini isteyecek. İklim değişikliğinin ve askeri karbon emisyonlarının güvenlik etkisini azaltmanın yollarını tartışmaya açacak.

Eski bir Norveç başbakanı olan Stoltenberg, ayrıca müttefik topraklarındaki caydırıcı operasyonlarının çoğunu toplu olarak finanse etmelerini önerecek

NATO'nun "beyin ölümü" tartışması

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2019'un sonlarında NATO'nun, Türkiye'nin Suriye'deki ABD destekli isyancılara yönelik bir operasyon başlatmasının ardından ittifakın "beyin ölümü yaşadığını" söyledi. Macron'un bu çıkışı ittifak üyesi ülkelerde tartışmalara neden olmuştu.

Stoltenberg pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, "NATO 2030" reform sürecine atıfta bulunarak "Atlantik ötesi bağı yeniden canlandırmak ve güçlendirmek için eşsiz bir fırsatımız var" dedi.

Stoltenberg, ayrıca NATO üyeleri arasındaki külfet paylaşımı, Irak'taki NATO misyonu, savunma harcamalarının ve katkıların artırılması, kritik altyapı ve teknolojilerin durumu, savunma teknolojilerindeki yenilikler, NATO Stratejik Konsepti, siyasi koordinasyonun artırılması, iklim değişikliği ile Çin ve Rusya gibi konuları görüşeceklerini bildirdi.

Kaynak: Euronews

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.