Stoltenberg: NATO doğu yönündeki varlığını güçlendirdi

Stoltenberg: NATO doğu yönündeki varlığını güçlendirdi

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Baltık ve Karadeniz bölgeleri dahil doğu sınırlarındaki varlıklarını önemli ölçüde güçlendirdiklerini söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO savunma bakanlarının video konferans yoluyla yapılan görüşmenin ardından açıklamada bulundu.

Stoltenberg, açıklamasında "Baltık ülkeleri dahil varlığımızı önemli ölçüde güçlendirdik. Hava sahası gözlemi yapıyoruz, NATO ülkelerine ait çeşitli gemilerin katılımıyla deniz varlığını gerçekleştiriyoruz. ABD'nin üç gemisi Karadeniz'de bulunuyor" ifadelerini kullandı.

Üye ülkelerin, yeni teknolojilere giderek daha fazla yatırım yaptığını söyleyen Genel Sekreter, "Bugün insansız sistemler sınırlar boyunca faaliyet gösteriyor, özellikle de doğu ve güneyde. Bu, haberdar olma durumumuzda iyileşme sağlıyor" dedi.

Görüşmede, caydırıcılık ve savunma finansmanını artırma çağrısında bulunduğunu belirten Stoltenberg, bunun 'Karadeniz bölgesindeki varlık açısından müttefiklere potansiyellerini sunma konusunda ivme' kazandırabileceğini dile getirdi.

NATO'nun 'stratejik konseptini yenileme' çağrısı

Öte yandan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, 2010 stratejik konseptinin yenilenmesi gerektiğini, çünkü Çin'in güçlenmesini ve Rusya'yla kötüleşen ilişkileri hesaba katmadığını belirtti.

Konsept detaylarının, NATO Zirvesi sırasında değerlendirilmesini teklif eden Stoltenberg, "Zamanın geldiğini düşünüyorum. Elimizde 2010 konsepti var, ihtiyaçlarımızı karşılıyor, ama durum değişti" dedi.

Rusya'yı, komşularına karşı agresif eylemlerle suçlayan Stoltenberg, Avrupa ve Kuzey Amerika arasındaki bağı güçlendirme çağrısında bulundu.

S-400 açıklaması

Türkiye’ye Kuzey Irak'ta 13 Türk vatandaşının hayatını kaybetmesi nedeni ile başsağlığı dileyen Stoltenberg, “Müttefikler Türkiye ile dayanışma içindedir” dedi.

Stoltenberg, Savunma Bakanlarına Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımı hakkında endişelerini dile getirdiğini açıkladı. Stoltenberg, "S-400 füzelerinin Rusya tarafından satın alınmasına ilişkin Türkiye ile ilgili endişelerimi dile getirdim. NATO müttefikleri ile çalışmanın avantajını vurguladım" dedi.

Türkiye’nin NATO için önemli bir müttefik olduğunu vurgulayan Stoltenberg, "Türkiye NATO’nun önemli bir müttefiktir, bunu anlamak için haritaya bakmak yeterlidir. Türkiye özellikle Irak ve Suriye arasında önemli bir müttefiktir. Irak'ın kurtarılması IŞİD'den kurtulması için Türkiye'deki hava ve lojistik üsleri çok önemlidir. Türkiye en çok terörist saldırıya uğrayan ülkedir ve milyonlarca mülteciye ev sahipliği yaptığı için önemli bir müttefiktir. Elbette farklılıklarımız var ama bu forum konuşmak için iyi bir fırsattır" şeklinde konuştu.

Kaynak: Sputnik

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.