NATO'dan Türkiye ve S-400 açıklaması: Uzlaşmaya varamadık

NATO'dan Türkiye ve S-400 açıklaması: Uzlaşmaya varamadık

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, S-400 hava savunma sistemi konusunda NATO ile Türkiye arasında bir uzlaşma olmadığını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Davos’ta yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemi konusunda NATO ile Ankara’nın bir uzlaşmaya varamadıklarını belirtti.

AFP’nin aktardığına göre Stoltenberg, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen 50. Dünya Ekonomik Forumu’nda şunları söyledi:

“Şimdiye kadar bir uzlaşma sağlanamadı. Hiç şüphesiz NATO içerisinde sorunlara yol açan bu sorunu çözmek için elimizden geleni yapacağız.”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise konuya dair şu açıklamada bulundu:

“Bu sisteme ihtiyacımız var mı? Çevremizdeki tehditler yüzünden evet var. Bunu NATO’daki müttefiklerimizden tedarik edebildik mi? Hayır. Bu sistemin NATO sistemi ile uyumlu olduğuna ve savunma amaçlı olup NATO’daki müttefiklerimiz için herhangi bir tehdit oluşturmadığına inanıyoruz.”

Çavuşoğlu ayrıca sorunun çözümü için ‘ortak bir çalışma grubu’ oluşturulmasını önerdi.

haber-altliklari-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.