1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Nebati: Enflasyonu sadece devletin çözebileceği bir sorun olarak görmüyoruz
Nebati: Enflasyonu sadece devletin çözebileceği bir sorun olarak görmüyoruz

Nebati: Enflasyonu sadece devletin çözebileceği bir sorun olarak görmüyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ''Artık hedefimiz enflasyonun ana sebeplerinden biri olan beklentileri düzeltmek'' dedi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ''Artık hedefimiz enflasyonun ana sebeplerinden biri olan beklentileri düzeltmek'' dedi.

Nebati'nin öne çıkan ifadeleri şu şekilde:

"İşbirliği ile İstanbul'daki konut arzını katlayacak şekilde bir sonuçla karşı karşıya kalabiliriz. Mahalle aralarında bekleyen arsaların hızlı bir şekilde yapılaşması için paydaşlardan destek istiyoruz."

"Katılım Bankaları Birliği'nin toplam aktifleri 467 milyar TL'ye ulaşmış durumda. Katılım bankalarımızın dijital bankacılıkta kaydettiği mesafe sevindirici. Katılım bankalarının şube sayısı mart 2022 itibarıyla 1321 olurken çalışan sayısı 17 bine ulaştı."

"Sermaye piyasalarının geliştirilmesi açısından geçen yılın kasım ayında Borsa İstanbul'da hesaplanan 5 yeni endeksi oldukça değerli buluyorum. Yeşil sukuk ihracı da bu alanda önemli bir kapıyı aralamıştır."

"Mart ayı itibarıyla toplam istihdam 30 milyonu geçti. Ekonomimiz üretiyor, ihraç ediyor ve istihdam oluşturuyor ve daha önemlisi bunu yaparken net olarak organik ve sürdürülebilir bir büyümeyle ortaya koyuyor."

"Bütün bunları Türkiye ekonomi modeliyle başarıyoruz."

"Aralık ayında piyasa gerçekliğini yansıtmaya dövizdeki fiyat oluşumunu aldığımız önlemlerle bertaraf ettik. Enflasyonun önemli bir belirleyicisi olan döviz kurundaki fiyat dalgalanmalarını büyük oranda dengeledik."

"Şimdi hedefimiz enflasyonun ana sebeplerinden biri olan beklentileri düzeltmektir. El ele vererek, birlikte adımlar atarak ve yüreğimizle halledeceğiz."

"Enflasyon konusunda fırsatçılara karşı mücadelemizi sürdürüyoruz. Enflasyonu sadece devletin çözebileceği bir sorun olarak görmüyoruz."

"Enflasyonla mücadelemizde iktisadi temellerle uyuşmayan fiyat artışlarına müsamaha göstermeyeceğimizi tekrarlıyoruz."

"Milletimizi enflasyon baskısı altında ezdirmemek için devlet millet kucaklaşmasıyla gereken tüm adımları atmaya devam edeceğiz."

katki.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler