1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. New York 42 yıl sonra ilk kez elektriksiz kaldı
New York 42 yıl sonra ilk kez elektriksiz kaldı

New York 42 yıl sonra ilk kez elektriksiz kaldı

New York'ta 42 yılın ardından akşam saatlerinde yaşanan yaklaşık 5 saatlik elektrik kesintisi, kentte yaşamı felce uğrattı.

Deutsche Welle
A+A-

Dünyanın en hareketli şehirlerinden biri olan ABD’nin New York kentinin büyük bir bölümü Cumartesi akşamı saatlerce karanlığa gömüldü. Manhattan'da meydana gelen elektrik kesintisi nedeniyle yaklaşık 70 bin ev ve iş yeri karanlıkta kalırken, metro seferleri durdu, etkinlikler kesintiye uğradı, Broadway showları iptal edildi; hatta Times Meydanı’nın bir bölümü dahi karanlığa teslim oldu.

Kesintinin bundan 42 yıl önce yaşanan büyük elektrik kesintisinin yıl dönümünde meydana gelmesi de şaşkınlığa neden oldu.

Kesinti nedeniyle Times Meydanı'nda trafik felç oldu. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda New Yorkluların özellikle kavşaklarda tam bir kaosa dönüşen trafiği kendi kendilerinin yönettiği görüldü.

Sokalarda birçok kişinin cep telefonlarını fener olarak kullandıkları görülürken, sosyal medyada #blackoutnyc (new york şehri karanlığa gömüldü) etiketiyle binlerce paylaşım yapıldı.

New York İtfaiye Birimi saat 19:00 sularında meydana gelen kesintiye bir trafo patlamasının neden olduğunu belirtti. Şehrin elektrik hizmetini sağlayan Con Edison firmasından yapılan açıklamada ise trafodaki arızanın kesin nedeninin henüz belirlenememekle birlikte aşırı yüklenmeden kaynaklanmadığının tespit edildiği belirtildi.

New York Valisi Andrew Cuomo da yaralanma vakalarının yaşanmadığını, ancak yine de böyle bir olayın yaşanmasının kabul edilebilir olmadığını belirterek kesintinin soruşturulacağı sözünü verdi.

New York’ta son büyük elektrik kesintisi 13 Temmuz 1977’de meydana gelmiş, karanlığa gömülen şehir, yağmalama olayları ve kaosa sahne olmuştu.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler