1. HABERLER

  2. BATI AFRİKA

  3. Nijerya'da Ensaru grubundan 'El Kaide'ye bağlılık' açıklaması
Nijerya'da Ensaru grubundan 'El Kaide'ye bağlılık' açıklaması

Nijerya'da Ensaru grubundan 'El Kaide'ye bağlılık' açıklaması

Nijerya'daki cihat yanlısı yapılanmalardan biri olan Ensaru, El Kaide'ye bağlılığını resmen ilan etti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Nijerya'daki cihat yanlısı gruplardan Ensaru, El Kaide'ye bağlılığını resmen ilan etti.

Tam adı "Cemaatu Ensar el Muslimin fi Bilad el Sudan" olan ve "Ensaru" olarak anılan yapı, yayınladığı son yazılı açıklamayla El Kaide'nin bir parçası olduğunu ilan etti.

Grubun El Kaide bağlantılı olduğu bilinmekle beraber, bu konuda doğrudan bir açıklama bulunmuyordu. 2021 yılının son gününde yayınlanan açıklamayla söz konusu bağlılık, tek taraflı olarak resmiyet kazanmış oldu.

Ensaru'nun kuruluşu

Yayınlanan açıklamada, grubun 2012 yılında Boko Haram'dan ayrılarak kurulduğu, ayrılma sebebinin ise Boko Haram lideri Ebubekir Şekau'nun "liderliğinde yaşanan bozulma, aşırılık, doğru yoldan sapma" olduğu ifade edildi.

Ensaru, Şekau'nun yanlışlarının Boko Haram'a hakim duruma geldiğini, bu sebeple gruptan ayrılmanın bir zorunluluk haline geldiğini kaydetti.

El Kaide'ye bağlılık

Grup tarafından yayınlanan açıklamaya göre, Ensaru, 2020 yılında El Kaide'nin Kuzey Afrika yapılanması olan İslami Mağrip El Kaidesi'ne (İMEK) biat etti.

Ensaru, söz konusu isimle tanınsalar da artık El Kaide'ye mensup olduklarını dile getirdi.

Nijerya'nın kuzeybatısında faal olan grubun, İMEK'in bir parçası olarak 2017 yılında, El Kaide'nin Batı Afrika yapılanması olarak kurulan ve Mali merkez olmak üzere faaliyet gösteren Cemaat Nusret el İslam Vel Müslimin (CNİM) ile operasyonel bağlantıları olduğu düşünülüyor.

Nijer ve Benin'de de faaliyetleri var

Ensaru tarafından yayınlanan açıklamada grubun Nijerya, Nijer ve Benin'de faaliyet gösterdiği kaydedildi.

Cihat yanlısı gruplar uzun süredir Batı Afrika’daki etkinliklerini bölgenin iç kesimlerinden sahil şeridine doğru uzatma stratejisi izliyor. Batı Afrika’nın özellikle sahil şeridinde, başta Fransa ve İngiltere olmak üzere Batılı güçlerin çıkar merkezleri ve turistik alanlar mevcut. Cihat yanlısı grupların hedefinde bu merkezlerin yanı sıra, bölge genelinde cihat yanlılarına karşı ittifaklara dahil olan ülkeler de var.

El Kaide’nin Batı Afrika yapılanması CNİM son süreçte etkinliğini Burkina Faso, Fildişi Sahili ve Benin gibi ülkelere yaymıştı. Bu kapsamda saldırılarını artıran ve etkinlik alanını yayan El Kaide’nin, Nijerya’nın batısı ile doğrudan kara bağlantısı kurması halinde, Ensaru’nun var olan kapasitesinin daha da artacağı ve bölgede daha büyük bir nüfuz kurulabileceği düşünülüyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.