Örgütün eski kadısı: IŞİD cahil, aşırı ve İslam'a uymuyor

Örgütün eski kadısı: IŞİD cahil, aşırı ve İslam'a uymuyor

IŞİD'in eski kadılarından ve Turki Binali takipçisi Ebu İsa el Mısri adına yayınlanan 179 sayfalık kitapta IŞİD cehalet, bozuk niyet, canilik ve İslam'a uymamakla suçlandı.

IŞİD'de 2015'ten itibaren yaşanan dini farklılaşmalarla grup içerisinde çatlakların yaşandığı bildiriliyordu. Buna göre IŞİD'in özellikle dini lidelriği, Suudi Arabistan'da yaşayan ve IŞİD'e desteğini açıklamayan Ahmed el-Hazimi ve gruba katılıp örgütün dini örgütlenmesinde önemli makamlara gelen Bahreynli Turki bin Ali arasında bölünmüştü. Hazimi taraftarları Turki bin Ali ve taraftarlarını "gevşeklikle" suçlarken Turki Binali ve  taraftarları ise Hazimi taraftarlarını "aşırılıkla" suçlamıştı.

Önce 2015'te Suudi Arabistan'da tutuklanan Hazimi taraftarları, sonra da 2017'de ABD'nin bir hava saldırısında ölen Turki Binali'nin taraftarları IŞİD yönetimiyle farklı sebeplerden dolayı ters düştüler.

Hazimi taraftarları da Binali taraftarları da IŞİD'e cephe alıp, kendilerini örgüte nispet etmeyi kestiler.

Böylece 2017 itibarıyla IŞİD çevresindeki dini hizipleşmede, merkezi yönetim yanlıları, Hazimiciler ve Turki Binaliciler olmak üzere birbirine karşı duran üç grubu ortaya çıkardı.

"IŞİD İslam'a uymuyor"

Turki Binali takipçilerinden, IŞİD'de kadılık görevinde de bulunmuş Ebu İsa el Mısri imzasıyla yayınlanan 179 sayfalık "Suçluların Yolunun Belli Olması İçin" isimli kitapta IŞİD yönetimine ağır suçlamalar yöneltildi.

IŞİD cehalet, bozuk niyet, canilik, aşırılık ve İslam'a uymamakla suçlandı.

Kitabın ilk 30 sayfasında İslam'a göre idam cezası ve infazının hükümleri işlenirken, kitabın geri kalan kısmında IŞİD yönetimi İslam'ın kurallarına uymayan cinayetler işlemekle suçlanıyor. 

Kitapta IŞİD, "sırf örgütü eleştirdiği, izinsiz olarak savaş bölgesinden sivilleri çıkardığı, hatta izinsiz telefon numaralarını değiştirdiği için" insanları öldürmekle eleştiriyor. 

Kitapta IŞİD'in meşhur sözcüsü Ebu Muhammed el Adnani'nin, "kaçan herkesin öldürülmesine yönelik" emir yazısı da paylaşılıyor:

adnani-telefon.jpg

Hazimi taraftarları da daha önce yaptıkları yayınlarda IŞİD merkezi yönetimini kendilerine yakın isimleri öldürmekle ve İslam dininden çıkmakla suçlamıştı.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.