1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Orta Asya ülkeleri Rusyasız İstişare Toplantısı düzenledi
Orta Asya ülkeleri Rusyasız İstişare Toplantısı düzenledi

Orta Asya ülkeleri Rusyasız İstişare Toplantısı düzenledi

Kırgızistan'da Orta Asya Devlet Başkanları 4. İstişare Toplantısı'nda bölgede iş birliğinin artırılmasına dair bir karar çıkmasının yanı sıra, ortak bir haber kanalı oluşturulması tavsiye edildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Kırgızistan'ın Çolpon-Ata şehrinde Cumhurbaşkanlığı Kongre Merkezi'nde yapılan Orta Asya Devlet Başkanları 4. İstişare Toplantısına Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan liderleri katıldı.

Toplantıda bazı ülke liderleri Rusya'nın Ukrayna işgali nedeniyle bölgedeki güncel zorluklara karşı iş birliğini artırma kararı aldı.

Toplantı dün sona ererken Kırgızistan, Özbekistan ve Kazakistan devlet liderleri, 21. Yüzyılda Orta Asya'nın Kalkınması için Dostluk, Komşuluk ve İşbirliği Anlaşması'na imza attı. Bu ülkelerin yanı sıra toplantıya iştirak eden Tacikistan ve Türkmenistan liderleri iç prosedürlerin tamamlanmasının ardından bu antlaşmaya katılacağını açıkladı.

Rusya'nın toplantıya katılmadığı belirtilirken, bunun sebebinin Moskova'nın bölgedeki nüfuzunun azalması olduğu ifade edildi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov toplantıda yaptığı konuşmada, "Sosyal, ekonomik, etnik ve dini konuları bahane ederek güvenlik sorunları ortaya çıkaranlar var. Bu sorunlara karşı ortak bir çabayla mücadele edilmesi gerektiğini savunuyorum." dedi.

Öte yandan Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, Tacikistan ile Kırgızistan arasındaki sınır problemlerinin çözülmesi hususunda barışçıl bir çözüm getirme teklifinde bulundu.

Kaynak: Mepa News

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.