1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Tacikistan-Kırgızistan sınırında çatışma: 1 ölü 3 yaralı
Tacikistan-Kırgızistan sınırında çatışma: 1 ölü 3 yaralı

Tacikistan-Kırgızistan sınırında çatışma: 1 ölü 3 yaralı

Kırgızistan-Tacikistan tartışmalı sınır hattı iki ülke arasında çatışmaların meydana gelmesine neden oluyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Kırgızistan-Tacikistan tartışmalı sınır hattı iki ülke arasında çatışmaların meydana gelmesine neden oluyor.

Tacikistan ve Kırgızistan arasında yıllardır anlaşmazlıklara neden olan sınır problemi, nehir yatağının paylaşılamaması gibi sorunlardan dolayı Nisan 2021’de çıkan silahlı çatışmaların üzerinden bir yıl geçmesine rağmen bölgede karşılıklı anlaşmazlıklar ve gerginlik devam ediyor.

El Cezire'nin Rus haber ajansı RIA Novosti'ye dayandırdığı haberde, Kırgız sınır muhafızlarının Tacik güçlere "sebepsiz" yere ateş açtığı bilgisi paylaşıldı.

Bölge kaynaklarının aktardığı bilgilere göre Kırzıgistan-Tacikistan sınır hattında askeri birlikler arasında çıkan çatışmada Tacikistan ordusundan 1 asker yaşamını yitirirken 3 asker yaralandı.

Kırgızistan tarafından yapılan açıklamada Tacik ordusunun Kırgız sınır karakoluna yönelik ateş açması sonucu meydana gelen çatışmalarda Kırgız ordusunun can kaybı yaşamadığı ifade edildi.

Öte yandan çatışmaların dindiği ve iki ülkenin sınır güvenliği temsilcileri arasında görüşmeler başlatıldığı belirtildi.

Sovyetler Birliği'nin yıkılmasından bu yana sınır konusundaki anlaşmazlıklar iki halk arasında gerginliğe yol açıyor. Arazi, tarımsal sulama, hayvan otlatma, kaçakçılık, ortak yol kullanımı ve sınırda izinsiz geçişler gibi bazı sorunlar gerginliklerin meydana gelmesinde başat rol oynuyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler