1. HABERLER

  2. UKRAYNA

  3. Orta Asya ülkelerinden vatandaşlarına uyarı: Rusya safında savaşmayın
Orta Asya ülkelerinden vatandaşlarına uyarı: Rusya safında savaşmayın

Orta Asya ülkelerinden vatandaşlarına uyarı: Rusya safında savaşmayın

Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırı başlatan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "kısmi seferberlik" ilanı sonrası bazı ülkeler birtakım önlemler almaya gitti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan, vatandaşlarını Ukrayna savaşına Rusya tarafında katılmamaları konusunda uyardı.

Kırım Haber Ajansı'nın haberine göre, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan, vatandaşlarının Ukrayna’ya karşı yürütülen savaşa katılmasına karşı çıktı.

Kırgızistan’ın Moskova Büyükelçiliğinden, dün yapılan açıklamada, başka bir ülkenin topraklarındaki çatışmalara katılan Kırgızistan vatandaşları için 5 ile 10 yıl hapis cezası öngörüldüğü hatırlatılarak Rusya’da yaşayan ve savaşa katılmaya zorlanan vatandaşlarına büyükelçiliğe başvurmayı tavsiye etti.

Özbekistan’ın Moskova Büyükelçiliği de vatandaşlarını savaşa katılma konusunda uyararak yaptığı açıklamada, “Büyükelçiliğimiz soydaşlarımızı provokasyonlara boyun eğmemeye ve dikkatli davranmaya çağırıyor.” ifadelerine yer verdi.

Benzer açıklamayı Kazakistan’ın Moskova Büyükelçiliği yaparak vatandaşları savaşa katılmama konusunda uyardı.

Rusya Devlet Duması, Rusya Silahlı Kuvvetleri ile sözleşmeli askerlik anlaşması imzalayan yabancı vatandaşların basitleştirilmiş bir prosedüre göre Rusya vatandaşlığına geçmelerini öngören yasal düzenlemeleri kabul etmişti.

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler