1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Otoyol köprü tren ve posta ücretine yüzde 20 zam
Otoyol köprü tren ve posta ücretine yüzde 20 zam

Otoyol köprü tren ve posta ücretine yüzde 20 zam

Otoyol ve Boğaz köprülerinin fiyatlarına yaklaşık yüzde 20 oranında zam yapıldı.

Deutsche Welle
A+A-

Türkiye'de Karayolları Genel Müdürlüğünden (KGM) yapılan açıklamada, otoyol ve köprü geçiş ücretlerinde ortalama yüzde 20 oranında zam yapıldığı bildirildi.

Pazartesi itibariyle geçerli olacak zamlara göre, otoyollarda otomobil için en yakın mesafe ücreti 3 lira, en uzak mesafe ücreti 30 lira, Boğaz köprüleri otomobil geçiş ücreti ise 10,50 lira olarak belirlendi.

Açıklamada ayrıca, "15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçiş ücret tarifesi ise aks aralığı 3,20 metreden küçük iki akslı araçlar için 10 lira, aks aralığı 3,20 metre ve 3,20 metreden büyük Ulaşım Koordinasyon Merkezi kararı gereğince geçebilen ve geçemeyen her türlü iki akslı araçlar için 13,50, 3 akslı her türlü araçlar için 29,50, 4 ve 5 akslı her türlü araçlar için 58,75, 6 ve yukarı akslı araç için 78,25 ve motosikletler için de 4,25 olarak belirlendi" ifadeleri kullanıldı.

KGM'in açıklamasında, zam yapılmasına gerekçe olarak kontrollü otoyol ve Boğaz köprülerinin hizmet ömürlerinin uzatılması amacıyla yapılan düzenli bakım ve onarımlar gösterildi. Fiyat düzenlemesinin, bu kapsamda işçilik ve malzeme fiyatları ile bakım-işletme maliyetlerindeki artışların göz önüne alındığı belirtildi.

Tren ve posta ücretlerine zam

Yüksek Hızlı ve “konvansiyonel” olarak adlandırılan tren biletleri ile posta gönderi ücretleri de yüzde 20 zamlandı. Ankara-İstanbul hızlı tren bilet fiyatı (normal) 71 TL’den 85.50 TL’ye çıktı.

TCDD’nin internet sitesinden alınan bilgilere göre; Ankara-İstanbul (Halkalı ya da Bakırköy) da 96 TL’ye yükseldi. Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya hızlı tren bilet fiyatları da 31 TL’den 37.50 TL’ye yükseldi. Zamlı fiyatlar bugünden itibaren geçerli olarak uygulamaya girdi.

Posta ücretlerine de zam

PTT de gönderi ücretlerine yüzde 20 zam yaptı. Normal ve diğer gönderi bedelleri, bugünden itibaren yüzde 20 arttı

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler