Pakistan: Binlerce kişinin katıldığı gösterilerde ölü ve yaralılar var

Pakistan: Binlerce kişinin katıldığı gösterilerde ölü ve yaralılar var

Pakistan'da, Hz. Muhammed'e hakaret nedeniyle Fransız büyükelçinin sınır dışı edilmesini talep eden Tahrik-i Lebbeyk liderinin tutuklanması binlerce kişiyi sokaklara döktü.

Pakistan'da, Hz. Muhammed'e hakaret nedeniyle Fransız büyükelçinin ülkeden sınır dışı edilmesini talep eden Tahrik-i Lebbeyk liderinin tutuklanması binlerce kişiyi sokaklara döktü.

Tahrik-i Lebbeyk Pakistan (TLP) lideri Saad Hüseyin Rizvi, dün ülkenin doğusundaki Lahor kentinde gözaltına alındı.

Rizvi Pakistan hükümetini, eğer Fransız elçisi sınır dışı edilmezse protesto gösterisi düzenleyeceklerini söyleyerek uyarmıştı.

Rizvi'nin tutuklanması sonrası Pencap eyaletinde binlerce TLP destekçisi sokaklara döküldü. Güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonrasında TLP üyeleri ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar çıktı.

"Çatışmalarda 20 kişi öldü"

TLP, çatışmalarda 20 üyelerinin öldüğünü ve çok sayıda üyelerinin de yaralandığını ifade etti.

Çatışmalarda polislerden de ölen ve yaralananlar olduğu belirtiliyor.

Bölge kaynakları, birçok polisin de TLP üyelerince esir alındığını aktardı.

Fransız elçisinin ülkeden çıkarılması konusunda TLP'nin ısrarı ise sürüyor. TLP, elçi ülkeden kovulana kadar protestolara devam edeceklerini dile getiriyor. Şimdiye kadar 100'den fazla TLP üyesi ise gözaltına alınmış durumda.

Daha önce de Pakistan'daki İslami kesimler, Fransız büyükelçinin sınır dışı edilmesi için protesto gösterileri düzenlemişti.

İslami gruplar, Pakistan Başbakanı İmran Han'ı, elçinin sınır dışı edileceğine dair verdiği sözü tutmamakla suçluyor. Han ise verdiği sözün, konuyu sadece meclis gündemine getirmekten ibaret olduğunu savunuyor.

Hadim Hüseyin Rizvi'nin ölümü

Barelvi dini inancını benimseyen TLP, Batılı uzmanlarca Pakistan'ın "en radikal siyasi partisi" olarak değerlendiriliyor.

TLP'nin kurucu lideri Hadim Hüseyin Rizvi, geçtiğimiz yılın Kasım ayında aniden yaşamını yitirmişti. Rizvi'nin yakınlarda herhangi bir hastalık şikayetinin bulunmadığı, ansızın vefat ettiği bildirilmişti.

Tahrik-i Taliban Pakistan (TTP): Ölümden Pakistan yönetimi sorumlu

Hadim Hüseyin Rizvi'nin ölümünün ardından bir açıklama yayınlayan Tahrik-i Taliban Pakistan ise, Rivzi'nin ölümünden tıpkı Adil Han ve Semiul Hak'ın ölümünde olduğu gibi Pakistan yönetiminin parmağı olduğunu öne sürdü.

Mevlana Hadim Hüseyin Rizvi Pakistan'ın Pencap eyaleti kuzeyindeki Attock şehrinde 22 Haziran 1966'da dünyaya geldi. 

Rizvi, geçtiğimiz dönemde İslam Peygamberine yönelik hakaret karikatürlerinin yayınlanması sonrasında Fransa karşıtı vaazlarından birinde Pakistan'ın atom bombalarını İslam Peygamberine hakaret edenler için kullanması gerektiğini söylemişti.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.