1. HABERLER

  2. PAKİSTAN

  3. Pakistan Talibanı'na yeni katılım
Pakistan Talibanı'na yeni katılım

Pakistan Talibanı'na yeni katılım

Pakistan Talibanı (TTP), bölgedeki tüm silahlı grupları çatısı altında bir araya getirme yönündeki çalışmalarını sürdürüyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Pakistan Talibanı (TTP), bölgedeki tüm silahlı grupları çatısı altında bir araya getirme yönündeki çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda son olarak yerel bir grubun daha TTP çatısı altına dahil olduğu kaydedildi.

Katılım TTP kaynaklarınca sosyal medya üzerinden açıklandı.

TTP'ye katılan grubun, bölgede İngiliz işgaline karşı direnişiyle tanınan İpi'li Fakir'in torunu Hafız İhsanullah'ın liderlik ettiği grup olduğu belirtildi.

İhsanullah'ın grubu, 2020 yılından bu yana TTP bünyesine dahil olan 12'nci grup oldu.

Katılımların TTP'nin sahadaki etki alanının yanı sıra siyasi kapasitesini ve bölgedeki ağırlığını da artırdığı belirtiliyor.

Pakistan Talibanı'nın "yeniden doğuşu"

2020 yılı, Pakistan Talibanı için yeniden yükselişin yılı oldu.

2014 yılının ardından Zarb-i Azb Operasyonu sonrası Pakistan sınırından büyük ölçüde çıkarılan TTP ve yabancı güçler, bir daha hiçbir zaman eski gücüne kavuşamadı. Yabancı savaşçılardan müteşekkil gruplar halen bölgeye dönemezken, birçoğu Afganistan içlerinde faaliyet göstermeye başladı. TTP saldırıları, özellikle 2018 yıllarından sonra artmaya başlarken, 2020 yılı hem siyasi hem de askeri açıdan TTP için yeniden yükseliş yılı oldu.

2020 yılı içerisinde TTP, kabile bölgelerindeki saldırılarını artırırken, grubun tek bir çatı altında birleştirilmesi için ciddi çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmalara, Müftü Ebu Mansur Asım (Nur Veli Mesud) liderliğindeki TTP'nin merkezi yapılanması öncülük etti.

birlesmettp1.jpeg

Hekimullah Mesud'un grubunun, Pakistan Talibanı'nın merkezi yapılanmasının lider yardımcısı Müftü Mezahim'e (Müftü Hifzullah) bağlılık yemini ettiği anlar, 2020 Temmuz

Şiryar Mesud'un ölümü sonrası liderlik ettiği grubun liderliğine Muhlis Yar getirildi. Bu grup, 2020 yılı Temmuz ayında, TTP'nin merkezi grubuna tekrar katıldı. 2014 yılında ayrılan Cemaat el Ahrar ve Hizb el Ahrar da 2020 yılının Ağustos ayında TTP'nin merkezi yapılanmasına tekrar katıldı.

Böylece, Afganistan-Pakistan sınırındaki tüm TTP grupları tek çatı altında birleşmiş oldu. Birleşmenin ardından, bölgede düzenlenen saldırılarda ciddi bir artış gözlendi.

Bugüne gelindiğinde TTP, Afganistan-Pakistan sınırında etkinliğini artırmakta ve bölgenin geleceğinde söz sahibi olacak bir aktör pozisyonunu yeniden kazanmakta.

Özellikle Afganistan'da Taliban'ın yeniden iktidara gelmesiyle, Pakistan Talibanı'nın gücünü daha da artırması bekleniyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.