'Putin, Kırgızistan-Tacikistan krizinde arabuluculuğa hazır'

'Putin, Kırgızistan-Tacikistan krizinde arabuluculuğa hazır'

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kırgızistan ile Tacikistan arasındaki krizin sona ermesi için arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Peskov, günlük basın toplantısında gazetecilere Kremlin'in Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki tırmanan gerilime nasıl baktığına dair açıklamalarda bulundu.

Sputnik'in haberine göre Peskov, "Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) ve benzeri gibi çeşitli formatlardaki ortaklığımız göz önüne alındığında, elbette Rusya Devlet Başkanı, katılımcı ülkeler arasında ortaya çıkabilecek ciddi sorunların çözümünde arabulucu olmaya her zaman hazır. Bunu halihazırda defalarca ve etkili bir şekilde gösterdi" dedi.

Kırgızistan ile Tacikistan'ın dışişleri bakanları düzeyinde temas kurduğuna dikkat çeken Peskov, "Çatışma haberlerinden elbette endişe duyuyoruz, durumu dikkatle izliyoruz ve alınan ateşkes kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Umarız bu karar, bu tür aşırılıkların önüne geçecek kalıcı bir ateşkes sağlar" ifadelerini kullandı.

Kırgızistan ve Tacikistan, sınırlarındaki silahlı çatışmaları durdurmak için kabul ettikleri ortak açıklamada "Tacikistan ve Kırgızistan hükümetlerinin girişimiyle kurulan, 29 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen sınırdaki silahlı çatışmaları istikrara kavuşturmaya yönelik komisyon, olayın neden ve sonuçlarını görüştü" demişti.

Dün akşam saatlerinde Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, Tacikistan ile ateşkes anlaşmasına varıldığını açıklamıştı. 

Kırgızistan-Tacikistan sınırında bulunan su dağıtım şebekesini kontrol etme nedeniyle yaşanan silahlı çatışmada her iki taraftan toplam 6 kişinin yaşamını yitirdiği ve 115 kişinin yaralandığı duyurulmuştu.

uygulamabanner.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.