1. HABERLER

  2. SAVUNMA SANAYİ

  3. Putin: Rusya dünyada sesten hızlı silaha sahip tek ülke
Putin: Rusya dünyada sesten hızlı silaha sahip tek ülke

Putin: Rusya dünyada sesten hızlı silaha sahip tek ülke

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin dünyada sesten hızlı (hipersonik) silaha sahip tek ülke olduğunu söyledi.

A+A-

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanlığı yıllık toplantısında yaptığı konuşmada, Rusya’nın geçmişte silah sanayisinde ABD’yi yakalama girişimlerinin tersine bu kez yeni çeşit silah üretiminde daha ileri bir seviyeye ulaştığını savundu.

Putin, Avangard adlı hipersonik füze sistemlerinin bu ay içinde hizmete gireceğini bildirdi.

Savunma sanayi uzmanlarına göre, Putin’in “geleceğin silahı” olarak tanımladığı Avangard adlı hipersonik füze sistemleri, balistik füzeyle uzaya fırlatıldıktan sonra atmosferin yoğun katmanlarında sesten 20 kat hızla binlerce kilometre uçarak kıtalar arası mesafeleri hızlı bir şekilde kat edebiliyor.

Avangard füzeleri, karşı tarafın hava ve füze savunma sistemlerinin öngöremediği yörünge üzerinden manevra yapabilme kapasitesine sahip. ABD ve diğer ülkeler hipersonik silah üretimi konusundaki çalışmalarını sürdürmelerine rağmen, bu konuda şu ana kadar kesin bir sonuç alamadı.

"Rusya'nın nükleer üçlemedeki modern silah payı yüzde 82'ye ulaştı"

Putin, Savunma Bakanlığı yıllık toplantısında Rus ordusunun nükleer silah gücünü arttırdığını söyledi.

Rusya'nın savunma kapasitesi ve silahlı kuvvetlerinin güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yaptığına dikkati çeken Vladimir Putin, stratejik bombardıman uçakları, karadan atılan füzeler ve balistik füze denizaltılarından oluşan üç kollu nükleer beceriye sahip silah payının arttığını belirtti.

Putin, "Rusya'nın nükleer üçlemedeki modern silah payı yüzde 82'ye ulaştı." dedi.

Orta Doğu, Afganistan ve Kuzey Kore'de gerginliğin devam ettiğini kaydeden Putin, NATO'nun Rusya'nın sınırlarına yakın bölgelerde altyapısını güçlendirdiğini söyledi.

ABD'ye eleştiriler

ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı bozduğunu hatırlatan Vladimir Putin, "Silah kontrolü alanında yeni anlaşmalar üzerinde çalışmaya hazırız, fakat şimdilik bu süreç başlatılmadı. Nükleer kuvvetlerimizi güçlendirmeye devam edeceğiz. Rusya Stratejik Füze Kuvvetleri'nin modern Avangard ve Yars sistemleriyle, donanmanın da Borey-A sınıfı denizaltı füze gemileriyle güçlendirilmesini kastediyorum." diye konuştu.

haber-altliklari-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler