Putin: Türkiye ile teröristlerin yok edilmesi için anlaştık

Putin: Türkiye ile teröristlerin yok edilmesi için anlaştık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Moskova'da bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 'Türkiye ile teröristlerin yok edilmesi için ek tedbirlerin çerçevesini belirledik' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da bir araya geldi. Moskova Jukovskiy Uluslararası Havaalanı'nda baş başa gerçekleşen görüşme, 1 saat 20 dakika sürdü. Liderler görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Suriye'nin kuzeyinde yer alan İdlib'deki durumdan derin endişe duyduklarını belirterek konuşmasına başlayan Putin, "Türkiye ile teröristlerin yok edilmesi için ek tedbirlerin çerçevesini belirledik." dedi.

Putin, açıklamasını şu sözlerle devam ettirdi:

"İdlib'deki durumdan kaygılıyız. Oradaki teröristler Rus askeri üslerini tehdit ediyor. Bölge, militanlar için barınak haline gelmemeli. Sayın Erdoğan'la ek tedbirler alınmasına karar verdik. Neler yapılabileceğini konuştuk. Suriye'nin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü önemli. Türkiye'nin güney sınırlarında bir güvenlik bölgesi oluşturması, Suriye'nin toprak bütünlüğü açısından olumlu bir adımdır. Rusya ve Türkiye, Suriye krizinin çözümünde en verimli süreç olan Astana formatındaki çalışmalarını verimli bir şekilde sürdürmektedir. Türkiye'nin hassasiyetlerini çok iyi anlıyoruz. Sınırlarındaki güvenliğini sağlaması lazım, bu Türkiye'nin meşru hakkıdır."

Ayrıca Putin, ikili görüşmede bölgesel meseleleri, Ortadoğu ve Libya'daki durumun yanı sıra Su-35 savaş uçağı konusunda ortak çalışmalar yürütülmesi ve Su-57 üzerinde de iş birliği yapılabileceği gibi konuları konuştuklarını dile getirdi.

Erdoğan: İdlib'de mayıs ayından bu yana 500 sivil hayatını kaybetti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Suriye'nin kuzeyindeki durumun kötüleşmesinden Esed rejimini sorumlu tuttu. Erdoğan, "İdlib'de rejimin terörizmle mücadele bahanesiyle sivillere karadan ve havadan ölüm yağdırması kabul edilemez." dedi.

Putin ile Suriye'de yaşanan gelişmeleri İdlib'deki durum özelinde tüm boyutlarıyla ele aldıklarını belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Eylül ayında Soçi'de vardığımız mutabakatla İdlib'de nispi istikrarı sağlamıştık. Geçen sene Sayın Putin ile çok hassas bir dönemde kritik bir adım atarak İdlib'de insani trajedinin önüne geçmiştik. Ancak rejimin mayıs ayından beri sivilleri ve sivil altyapıyı hedef alan saldırıları İdlib'de tesis ettiğimiz sükuneti maalesef bozdu. Bu saldırılar Soçi Mutabakatı'nı hayata geçirme çabalarımıza da sekte vurdu. İdlib'de rejim saldırıları sonucunda mayıs ayından beri 500'ü aşkın masum insan hayatını kaybetti, bin 200'ün üzerinde sivil yaralandı. Yüz binlerce İdlibli şu anda evlerini, yuvalarını terk etmek zorunda kaldı."

"Rejimin kışkırtması, askerlerimizin can güvenliğini riske ediyor"

Erdoğan, 3,5 milyon Suriyelinin yeni bir insani felaketle karşı karşıya bulunduğunu vurgulayarak, bu insanların önemli bir kısmının Türkiye sınırlarına yöneldiğini belirtti. Türkiye'nin hali hazırda 3,6 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığını anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Rejimin terörizmle mücadele bahanesiyle sivillere karadan ve havadan ölüm yağdırması kabul edilemez. Sivilleri hedef alan saldırılar radikal unsurları da maalesef güçlendirmektedir. Rejimin kışkırtmaları, bölgedeki askerlerimizin can güvenliğini riske etme boyutuna varmıştır. Buradan şunu da ifade etmek istiyorum, meşru müdafaa hakkımız, özellikle sınırlarımız boyunca bizi müdafaaya sevk etmektedir. Tabii gereken adımları da gereken zamanda atmak durumundayız. Ülkemizin bu konudaki kararlılığını değerli dostum Putin'e de bizzat ifade ettim. İdlib'de sükunetin sağlanması için Astana ruhu çerçevesinde çalışmaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurguladım. Soçi mutabakatıyla üzerimize düşen sorumlulukları ancak rejimin saldırılarına son verilmesiyle yerine getirebiliriz. Zaten bildiğiniz gibi eylül ayının ortalarında Türkiye'de yapılacak üçlü zirveyle süreci devam ettireceğiz ve bu süreç bölgenin barışına önemli katkılarda bulunması lazım ki temennimiz Cenevre öncesi çok daha önemli adımları atmış olalım."

"Suriye'nin toprak bütünlüğüne bağlılığımızı bir kez daha teyit ettik"

Erdoğan, Fırat'ın doğusundaki durumu da istişare etme fırsatı bulduklarını dile getirerek, "Bu vesileyle Suriye'nin toprak bütünlüğüne bağlılığımızı bir kez daha teyit ettik." dedi.

İkili görüşmede Libya ve Keşmir sorunu ile Ortadoğu'daki son gelişmeleri de ele aldıklarını belirten Erdoğan, temasların özellikle bölgenin barışı için büyük önem taşıdığını kaydetti.

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.