1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Romanya'nın gözü F-35'lerde
Romanya'nın gözü F-35'lerde

Romanya'nın gözü F-35'lerde

Romanya'nın ABD'li silah üreticisi Lockheed Martin Corp (LMT.N) tarafından üretilen F-35 savaş uçaklarını satın almayı planladığı bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Romanya'nın Yüksek Savunma Konseyi (CSAT), ABD üretimi F-35 savaş uçaklarının satın alınmasının hedeflendiğini açıkladı.

Euronews'in haberine göre, CSAT ayrıca F-35 satın alımıyla Romanya'nın hava savunmasını güçlendirmenin amaçlandığını duyurdu.

Ukrayna ile 650 km'lik bir sınırı paylaşan ülke, ABD'nin balistik füze savunma sistemine ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda geçen yıl itibarıyla topraklarında konuşlanmış daimi bir ittifak savaş grubuna sahip.

"Hava kuvvetlerinin modernizasyon süreci son nesil F-35 jetlerinin satın alınmasıyla devam edecektir" ifadelerini kullanan yetkililerce yapılan açıklamada, "NATO ve AB ülkesi olarak taahhütlerimizin bir parçası olarak sağlam, güvenilir, birlikte çalışabilir, esnek ve etkin hava savunma operasyonel kabiliyetlerine sahip olmak... Romanya'nın savunma politikası hedeflerine ulaşmasında kilit öneme sahiptir" ifadeleri kullanıldı.

Konsey zamanlama ya da kaç adet F-35 alınmasının planlandığı konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, geçen yıl ülkesinin F-35 uçaklarını satın almayı düşündüğünü söylemişti.

Avrupa Birliği ve NATO ülkesi olan Romanya, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline tepki olarak savunma harcamalarını bu yıl gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 2'sinden yüzde 2,5'ine yükseltti.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler