Rus general Ayn el Arab'ta PKK bayrağı açtı

Rus general Ayn el Arab'ta PKK bayrağı açtı

Rus generalin Ayn el Arab'ta PKK bayrağı açtığı görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

Rus askeri polis güçlerine bağlı General Paris, Kobani'nin güneyinde PKK'nın Suriye yapılanması YPG'ye bağlı unsurlarla bir araya gelerek bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısının sonunda, kendisini "Kobani Savunma Bakanı" olarak tanıtan "Ismet Şex Hesen"'e Rusya bayrağı hediye eden General Paris'e de YPG'nin kadın güçlerinin yapılanması olan YPJ bayrağı hediye edildi.

İkili daha sonra karşılıklı olarak bayrakları açarak kameralara poz verdiler.

Rus general sınırda Türk askerlerini karşılamıştı

PKK'nın Suriye yapılanması örgütün bayrağını açan Rus General Paris, geçtiğimiz dönemde Türk askeri unsurlarıyla birlikte yürütülen ortak devriyelerden birinde Türk askerlerini sınırda karşılamıştı.

ekran-resmi-2019-11-18-15-22-25.jpg

General Paris Türk askerlerini karşılarken

Rusya Soçi Mutabakatı'na uyuyor mu?

Türkiye ile Rusya 22 Ekim tarihinde Rusya'nın Soçi kentinde bir araya gelmiş, tarafların görüşmeleri sonucu 10 maddelik Soçi Mutabakatı imzalanmıştı.

Mutabakatın gereği olarak Rusya, Türkiye sınırındaki YPG güçlerinin 30 kilometre geri çekilmesini sağlamakla yükümlüydü.

Soçi Mutabakatı'nın konuyla ilgili beşinci maddesi şu şekildeydi:

"23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır."

Kaynak: Mepa News

haber-altliklari-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.