1. HABERLER

  2. LİBYA

  3. Rus güçlerin Libya'da döşediği mayınlar hakkında soruşturma talebi
Rus güçlerin Libya'da döşediği mayınlar hakkında soruşturma talebi

Rus güçlerin Libya'da döşediği mayınlar hakkında soruşturma talebi

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Libya'da savaşan Wagner'e bağlı paralı askerlerin 2019 yılında yollara mayın yerleştirdiği iddiaları hakkında soruşturma açılmasını istedi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Libya'da savaşan Wagner'e bağlı Rus paralı askerlerin 2019 yılında yollara mayın yerleştirdiği iddiaları hakkında soruşturma açılmasını istedi.

HRW, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığıyla bilinen Wagner mensubu paralı askerlerin başkent Trablus'a yönelik taarruzları sırasında yollara uluslararası hukuka göre yasaklanmış bubi tuzakları yerleştirdiğine dair yeni verilerin ortaya çıktığını bildirdi.

HRW'nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika editörü Lama Fakih, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne yaptığı çağrıda, Trablus bölgesinde kara mayını kullanımına dair bir soruşturma açılmasını, bunun gözlemciler eşliğinde ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmesini talep etti.

2021 yılında BBC'ye ulaştırılan ayrı bilgilerde, Wagner paralı askerine ait bir tablette mayınların yerleştirdiği bölgeler ortaya çıkarılmıştı.

Mayıs 2020 ile Mart 2022 arasında Trablus çevresine yerleştirilen mayın ve patlayıcı mühimmatlar sebebiyle aralarında sivillerin de bulunduğu 130 kişinin öldüğü ve 196 kişinin yaralandığı ifade ediliyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler