1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. "Rusya 8 yılda 20'den fazla ülkenin seçimlerine müdahale etti"
"Rusya 8 yılda 20'den fazla ülkenin seçimlerine müdahale etti"

"Rusya 8 yılda 20'den fazla ülkenin seçimlerine müdahale etti"

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) istihbaratına göre, Rusya, 2014'ten bu yana 20'den fazla ülkedeki seçimlere müdahale ederek siyasi partilere ve adaylara en az 300 milyon dolar gönderdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) istihbaratına göre, Rusya, 2014'ten bu yana 20'den fazla ülkedeki seçimlere müdahale ederek siyasi partilere ve adaylara en az 300 milyon dolar gönderdi.

Üst düzey bir ABD'li yetkili, "bunların minimum tahminler" olduğunu ve "Rusya'nın muhtemelen gizlice, tespit edilmeyen daha fazla fon aktardığını" savundu. 

İsminin açıklanmaması koşuluyla gazetecilere konuşan yetkili, "Bunun buz dağının sadece görünen kısmı olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Raporda, en dikkat çeken iddialar arasında "bir Asya ülkesinde görev yapan Rus büyükelçisinin bir başkan adayına milyonlarca dolar aktardığı" var. 

"Lüks hediyeler gönderildi"

ABD istihbaratı olaya karışan ülkeleri açıklamadı. Biden yönetiminde konuya aşina bir kaynağa göre, Rusya, Arnavutluk'taki 2017 seçimlerinde merkez sağ Demokratik Partisi'nden bir adayı desteklemek için yaklaşık 500 bin dolar harcadı. Aynı kaynağa göre, Moskova ayrıca Karadağ, Bosna Hersek ve Madagaskar'daki partileri veya adayları da finanse etti.

Yetkili, Moskova'nın Brüksel'i birçok vakfın ve yapının aşırı sağ adayları desteklediği bir merkez olarak kullandığını ifade etti.

Kaynak, Ekvador'daki Rus büyükelçiliğinin de, seçimlerin sonucunu etkilemek amacıyla 2014 ve 2017 yılları arasında "büyük meblağlarda" para aldığını söyledi.

Washington'a göre, Moskova, Avrupa'daki paravan şirketleri siyasi partileri finanse etmek için kullanırken, Rus devlet şirketleri, fonları Orta Amerika, Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'ya yönlendirdi.

İstihbarat raporunda Rusya'nın bazen nakit gönderdiği ancak kripto para birimi ve "lüks" hediyeleri de kullandığı kaydedildi. 

'Amerikan seçimlerine müdahale' araştırılmadı

ABD'nin bu bulguları 100'den fazla ülkenin hükümetleriyle paylaşacağı belirtildi. 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Rusya'nın dış seçimlere müdahale ettiği iddiasının "aynı zamanda egemenliğe bir saldırı" olduğunu söyledi. Price, "Bu, dünyanın dört bir yanındaki insanların kendilerini temsil etmek için en uygun gördükleri hükümetleri seçme yeteneklerini aşındırmaya yönelik bir girişim" dedi. 

Raporda, "Rusya'nın Amerikan siyasetine müdahalesi" ise araştırılmadı. ABD istihbarat servisleri daha önce Moskova'yı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e hayranlığını dile getiren Donald Trump'ı desteklemek için sosyal medyayı kullanmak da dahil olmak üzere 2016 ABD seçimlerine müdahale etmekle suçlamıştı.

Kaynak: Euronews

tg-003.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler