Rusya altyapısını test için bir günlüğüne internet bağlantısını kesecek

Rusya altyapısını test için bir günlüğüne internet bağlantısını kesecek

Rusya, siber savunma alanında dış dünyadan bağımsız olarak kendi kapasitesini görebilmek için bir süreliğine internet bağlantısını kesmeye hazırlanıyor.

Yaklaşık 110 milyon kişinin internetsiz kalması anlamına gelen deney ile Rusya'nın sanal dünya ile bağlantısının kesilmesi halinde ülkedeki internet altyapısı olan Runet'in nasıl çalıştığı görülecek.

Ülkedeki internet altyapısının dış dünyadan bağımsız olarak faaliyet gösterebilmesi için gerekli teknik değişikliklerin yapılmasını zorunlu kılan yasa tasarısı geçen yıl parlamentoda görüşülmüştü.

Putin'den destek

Deneyin 1 Nisan'dan önce yapılması öngörülüyor ancak yetkililer bu konuda kesin bir tarih vermiş değil. Söz konusu girişime Rusya lideri Vladimir Putin de destek veriyor. Tasarının Duma'da görüşülmesi önerisi de Putin'e yakınlığıyla bilinen milletvekilleri tarafından gündeme getirilmişti.

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma'da tartışılmaya devam eden tasarı Dijital Ekonomi Ulusal Programı olarak adlandırılıyor.

Yapılacak testle 'yabancı güçlerin olası sanal tecridinde' Rus internet servis sağlayıcılarının nasıl işlev sağlayacağı sınanmak isteniyor.

NATO üyesi ülkeler ve müttefikleri, Rusya’yı siber saldırılar ve diğer online saldırı, müdahale ve kışkırtmalar yapmakla suçluyor ve Moskova'nın müdahalelerine karşı yaptırım tehdidinde bulunuyor.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.