Rusya: Filistin'deki gelişmelerden endişeliyiz

Rusya: Filistin'deki gelişmelerden endişeliyiz

Rusya'nın İsrail ve Filistin arasında yaşanan gelişmeler nedeniyle son derece endişeli olduğu belirtildi.

Rusya'nın İsrail ve Filistin arasında yaşanan gelişmeler nedeniyle son derece endişeli olduğu belirtildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, tarafları itidale ve BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına dayanan bir çözüm bulmaya çağırdı.

Sputnik'in haberine göre, günlük basın toplantısında konuşan Peskov, "Her iki tarafı itidale çağırıyoruz, rastgele yapılan atışlar sonucu sivil can kaybının artmasından son derece endişeliyiz. Önceden olduğu gibi, her iki tarafın da her şeyden önce ilgili BMGK kararlarını esas alarak malum sorunu çözecek gücü kendilerinde bulmaları gerektiğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Peskov'a İsrail yönetiminin Kudüs'te güç kullanmasını kanunsuzluk olarak nitelendiren Çeçenistan Cumhuriyeti lideri Ramzan Kadirov'un İsrail'in Filistinlilerden özür dilemeleri gerektiği yönündeki açıklaması da soruldu.

Kadirov'un söz konusu durumla ilgili görüşünün Rusya'nın resmi tutumunun yansıması olamayacağını kaydeden Peskov, "Rusya'nın dış politikadaki tutumu, Devlet Başkanı tarafından anayasaya göre belirleniyor ve Dışişleri Bakanlığı tarafından ortaya koyuluyor. Bu tutum, önceki günlerde Dışişleri Bakanlığı'nın ilgili açıklamasında belirtildi" yanıtını verdi.

İsrail polisinin Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'daki cemaate saldırısıyla ilgili açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı, saldırıyı kınayarak tarafları gerilimi tırmandıracak adımlardan kaçınmaya davet etmişti.

twtbanner-001.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.