1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Rusya ile Ukrayna esir takasına hazırlanıyor
Rusya ile Ukrayna esir takasına hazırlanıyor

Rusya ile Ukrayna esir takasına hazırlanıyor

Rusya ile Ukrayna arasında yeni tutsak değişiminin Mart ayında gerçekleşebileceği bildirildi.

A+A-

Rusya ile görüşmeler yürüten Ukrayna yeni tutsak değişiminin Mart ayında gerçekleşebileceğini açıkladı. Kiev’den yapılan açıklamaya göre Ukrayna’nın doğusunda yaşanan ihtilafın ardından kalan tüm tutsakların değişimine ilişkin iki ülke yetkilileri mutabık kaldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy Aralık ayında tutsakların evlerine dönmesi konusunda anlaşmaya varmıştı.

Ancak tutsak değişiminin tamamı henüz gerçekleşmedi. Tutsakların durumu bölgede barış anlaşmasının önünde bir engel.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak üst düzey Rus yetkili Dmitry Kozak ile Minsk’te buluştu. Kiev’den yapılan açıklamaya göre taraflar karşılıklı tutsak değişimini ele aldı. Ayrıntı verilmezken tutsak değişimin Mart ayında gerçekleşmesinin beklendiği bildirildi.

Ukrayna'da ordu güçleri ile Rusya yanlısı ayrılıkçı isyancılar arasında aralık ayında tutsak değişimi gerçekleşmişti. Toplamda 142 kişiyi kapsayan esir takası, Ukrayna'nın doğusunda, çatışmaların yer yer devam ettiği Donbas bölgesinde yapıldı.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler