Rusya Karadeniz'de uçan Fransız uçağını düşürmekle tehdit etti

Rusya Karadeniz'de uçan Fransız uçağını düşürmekle tehdit etti

Rusya zaman zaman Karadeniz üzerinde uçan savaş uçaklarına yönelik gerilimi artıracak hamlelerde bulunuyor.

Fransa Savunma Bakanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rus uçaklarının Karadeniz üzerindeki uluslararası hava sahasında devriye gezen Fransız pilotları vurmakla tehdit ettiğini ve bunun da "Ukrayna işgali ilerleme kaydetmeye çalışırken Moskova'nın giderek artan saldırgan tutumunun bir işareti olduğunu" söyledi.

Bakan Sébastien Lecornu, vurulma tehdidinde bulunan Fransız uçakları hakkında özel bir ayrıntı vermedi. Ancak Rusya'nın, eski Sovyetler Birliği'nin Soğuk Savaş dönemindeki davranışlarını anımsatan "oldukça agresif" bir duruşa geri döndüğünü söyledi.

RTL radyosuna verdiği demeçte "Bir ay önce, size çok somut bir örnek vermek gerekirse, bir Rus hava trafik kontrol sistemi, devriye gezdiğimiz serbest bir uluslararası bölgedeyken Karadeniz'de Fransız uçağını düşürmekle tehdit etti" dedi.

Bakan, "Rusya'nın 2024'teki davranışının 2022'de ve tabii ki Ukrayna'daki saldırganlıktan önce gördüklerimizle hiçbir ilişkisi yok” dedi ve ekledi: "Bu durum Rusya'nın Ukrayna'daki savaş alanında zor durumda olmasıyla açıklanıyor."

Fransız ordu sözcüsü Albay Pierre Gaudillière, Lecornu'nun Kasım ayı ortasında Fransa'nın dört dev Havadan Uyarı ve Kontrol Sistemi (AWACS) gözetleme uçağından birinin karıştığı bir olaya atıfta bulunduğunu söyledi.

Gaudillière olayı, "o bölgede bir Fransız uçuşu için benzeri görülmemiş bir olay" olarak tanımladı.

Gaudillière, "Karadeniz'de uluslararası sular üzerinde uçan bir Fransız AWACS uçağıydı" dedi.

"Bir telsiz görüşmesi sırasında Ruslar tarafından tehdit edildi."

"Bu, ilk kez yaşanmış agresif bir telsiz görüşmesiydi" diye ekledi.

Fransız hava kuvvetleri pilotları düzenli olarak NATO'nun doğu kanadında devriye geziyor. 31 ülkeden oluşan askeri ittifak, Rusya'nın iki yıl önce Cumartesi günü başlattığı geniş çaplı Ukrayna işgalinden bu yana savunmasını güçlendirme çabalarının bir parçası.

Fransız uçuşları AWACS gözetleme uçaklarının uzun menzilli devriyelerini de içeriyor. Karadeniz kıyısının üzerinde uçan bu uçaklar, güçlü radarlarını ve diğer gözetleme donanımlarını kullanarak 2014 yılında Rusya tarafından ilhak edilen Kırım Yarımadası'nı gözetliyor. Gözetleme uçuşları füze fırlatmalarını, havadan bombalama faaliyetlerini ve Ukrayna çatışmasındaki diğer askeri faaliyetleri tespit edebiliyor.

Rus pilotlar zaman zaman izlenmekten hoşlanmadıklarını açıkça ortaya koydular.

İngiltere hükümeti, 2022 yılında bir Rus savaş uçağının Karadeniz üzerinde uluslararası hava sahasında uçan İngiliz hava kuvvetlerine ait RC-135 Rivet Joint gözetleme uçağının yakınına bir füze fırlattığını açıklamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri yönetimi Mart 2023'te bir Rus savaş uçağının ABD Hava Kuvvetleri'ne ait bir gözetleme uçağının üzerine yakıt boşalttığını gösteren bir video yayınlamıştı. Aynı İnsansız hava aracı Karadeniz'e düşmüştü.

Kaynak: Mepa News, AP

tg.gif

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.